Türk Sineması Araştırmaları (TSA) Hakkında

Türk Sineması Araştırmaları (TSA) projesi, başlangıcından günümüze dek Türk sinemasına dair tüm yazılı, görsel ve işitsel materyallerin tespit ve tasnif edilerek özellikle filmlere ve sanatçılara ilişkin künye bilgilerinin sistematik bir şekilde www.tsa.org.tr adresinden paylaşıldığı bir arşiv veritabanı çalışmasıdır.

 

1 Eylül 2013 itibariyle başlayan Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV) tarafından, İstanbul Şehir Üniversitesi ortaklığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile hayata geçirilen proje Türk sineması hakkında yapılacak araştırmalar için bilimsel, güvenilir, kapsamlı ve tasnifli bir başvuru kaynağı mahiyetindedir.

 

Başlangıcından günümüze dek Türk sinemasını ele alan TSA çalışmaları kapsamında hazırlanan TSA web sitesi ve arşiv veritabanı 1 Haziran 2014'ten bu yana www.tsa.org.tr üzerinden yayınlanmaktadır. Mobil uyumlu yeni arayüzüyle 10 Kasım 2015'te sinemaseverlerin karşısına çıkan TSA arşiv veritabanından Türk sineması çatısı altında üretilmiş filmlerin, bu filmlere emek vermiş kişilerin, bu coğrafyadaki sinemayı konu edinen kitapların, süreli yayınların, tezlerin bilgilerine ve bu bilgilerin kısmen dijital nüshalarına sistematik bir şekilde erişmek mümkündür. Buna paralel olarak proje kapsamında temin edilen tüm materyaller BİSAV Kütüphanesi bünyesinde TSA arşiv biriminde ilgililerin istifadesine sunulmaktadır.

 

BİSAV ve Sinema

1986 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu yana bilim, kültür ve sanat alanlarındaki faaliyetleri, binlerce seminer ve yuvarlak masa toplantısı, onlarca sempozyum, panel ve sergi, hatırı sayılır sayıdaki yayınları ile BİSAV, Türkiye’nin kültür ve bilgi birikimine katkıda bulunmayı amaçlamış, akademik ve kültürel gündemini belirleyici bir rol oynamaya devam etmiştir. Disiplinler arası çalışmaların gerekliliğin önemine inanan ve yapılanma ve faaliyetlerini bu istikamette yürüten BİSAV'ın bu çerçevede belirlediği yoğunlaşma alanlarından birisini da "sanat" oluşturmuş ve bu doğrultuda 2003 yılında Sanat Araştırmaları Merkezi'ni (SAM) bünyesine katmış, eş zamanlı olarak sinema araştırmalarını da başlatmıştır. Sinemaya dair teorik ve pratik çalışmalar yürüten BİSAV SAM gerçekleştirdiği seminerler, paneller, yayınlar, film okumaları, (yönetmenlerle) sinema sohbetleri, atölye çalışmaları, ulusal ve uluslararası festivallerde ödül alan senaryo ve kısa film, belgesel projeleri ile dolu pek çok çalışmayı geride bırakmış, yıllar içerisinde edindiği tecrübeyle TSA projesini hayata geçirmiştir.

 

Proje ile ilgili detaylı  bilgi için tıklayınız.