Türkçe - English

Ayşecik Yuvanın Bekçileri

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, ayrı olan anne ve babasını birleştirmeye çalışan iki kardeşin hikâyesi anlatılır. Murat, karısı Leyla’yı başka bir kadınla aldatır. Bu yüzden Leyla kocası Murat’tan boşanır. Mahkeme çocuklardan Ömer’in vekâletini Leyla’ya, Ayşe’nin vekâletini ise Murat’a verir. İkiye bölünen aile on yıl boyunca birbiriyle hiç görüşmez. Yıllar sonra Ayşe ve Ömer okulların düzenlediği ortak bir kampa katılır. Burada aynı odayı paylaşırlar ve kardeş olduklarını anlarlar. Birbirine kavuşan Ayşe ve Ömer, anne ve babalarının barışması için ellerinden geleni yapacaktır. (Meltem İşler Sevindi)

Uluslararası Antalya Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu (1970)

89 dk, Renkli, 35 mm

Yapım Şirketi : Elvan Film
Yapım Şirketi : Hisar Film

Filmin ismi filmin jeneriğin Yuvanın Bekçileri olarak geçmekteyken filmin afişinde ve Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde Ayşecik Yuvanın Bekçileri olarak geçmektedir (Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, 278).

Filmin yapım şirketi Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde (Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, 278) ve Türker İnanoğlu'nun 5555 Afişle Türk Sineması kitabında (İnanoğlu, 5555 Afişle, 377) Hisar Film,  jenerikte ise Elvan Film olarak geçmektedir.

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.

https://mail.google.com/mail/u/0/images/cleardot.gif