Türkçe - English

İstanbul Sokaklarında

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, aynı kadına aşık olup başlarına çeşitli olaylar gelen iki kardeşin öyküsü anlatılır (Onaran, Muhsin Ertuğrul Sineması, 188-189).

Siyah-Beyaz

Yapım Şirketi : İpek Film

Kahire, Mısır

Atina, Yunanistan

Bazı sahneleri sesli çekilmiş, sessiz çekilen sahnelere sonradan seslendirme yapılmıştır. Bu yüzden ilk sesli Türk filmi olarak kabul edilir. "Filmin dış sahneleri Türkiye'de, Mısır'da ve Yunanistan'da sessiz olarak çekilmişti. Bunları seslendirmek ve iç sahnelerini de doğrudan doğruya sesli olarak almak üzere teknisyen, idareci ve oyunculardan oluşmuş bir ekip Muhsin Ertuğrul'la birlikte Paris'teki Epinay Stüdyoları'na taşındılar. Orada çekimleri Nicolas (Miklos) Farkas adlı Macar asıllı bir görüntü yönetmeni, dekorları Paris'te öğrenimde bulunan bir Türk dekoratörü Vedat Ar yaptı" (Onaran, Muhsin Ertuğrul’un Sineması, 190).

Film, Türkiye dışındaki ülkelerde de gösterilir ve büyük rağbet görür. Akşam gazetesi filmin Atina'da bir haftada altı bin kişi tarafından izlenildiğini belirtir (Akşam, 7 Mart 1932).

Film, müzikleri ve oyuncuların seslendirdiği şarkılarla da öne çıkar. Filmde Rahmi "Tükenmez Yollarda", Semiha Berksoy "Yum Güzel Gözlerini Sevgili Yavrum, Uyu!" ninnisini, bir soprano "Ekin Ektim Çöllere" ve Hazım Körmükçü de "Zeynebim (Allı Zeynep)" isimli eserleri seslendirir (Onaran, Muhsin Ertuğrul’un Sineması, 192-93).

Filmin ilk gösterimi İstanbul'un Beyoğlu semtindeki Melek ve Elhamra sinemalarında 2 Aralık 1931 tarihinde yapılmıştır. (Onaran, Muhsin Ertuğrul’un Sineması, 188).

Akşam, 7 Mart 1932

Onaran, Âlim Şerif. Muhsin Ertuğrul’un Sineması. Ankara: Kültür Bakanlığı Yayınları, 1981.