Türkçe - English

Bir Millet Uyanıyor

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, Said Molla ve yandaşlarına karşı mücadele eden Kuvayi Milliyeci bir yüzbaşıyla emir erinin kahramanlık öyküsü anlatılır (Onaran, Muhsin Ertuğrul Sineması, 198-200).

Siyah-Beyaz, 35 mm

Yapım Şirketi : İpek Film

Mehmet Ali Paşa Köşkü, Ethem Efendi Caddesi, Kadıköy, İstanbul, Türkiye

Çanakkale, Türkiye

"Bu filmde Muhsin Ertuğrul özellikle Rusya'daki deneyimlerini ve etkilendiği kimi filmlerin sahnelerini aynen kullanmakta bir sakınca görmez. Örneğin, vatanseverlerin kurşuna dizilmesi sahnesi Potemkin Zırhlısı (1925) filminin başlarındaki kurşuna dizilme sahnesinden esinlenerek yapılır" (Evren, Türk Sineması, 59).

"Başta Mustafa Kemal olarak üzere dönemin ileride gelen bürokratları, filmin üstlendiği misyona binaen, yapımda hiçbir yardımı esirgememişlerdir. Mustafa Kemal senaryoyu inceledikten sonra filmde görünmeyi kabul ederek Çankaya'da kamera karşısına geçmiş, nutkunun filme alınmasına izin vermiştir" (Kır, İstanbul'un 100 Filmi, 14).

"Filmin sonuna eklenen Kurtuluş Savaşı'na ait belge filmleri, Ertuğrul'un Zafer Yolları adıyla Kemal Film döneminde Cezmi Ar'la çektiği dökümanterlerden alınmıştı. Sonradan Kurtuluş Savaşı konulu Türk filmlerinin hemen tümünde son sekansın belge filmleri ile donatılması yöntemi ilk kez Bir Millet Uyanıyor'da gerçekleştirilen bu deneyin kalıntısıdır. Bu bakımdan film, 'prototype'olmuştur" (Onaran, Muhsin Ertuğrul’un Sineması, 201).

Atıf Terzioğlu filmde canlandırdığı Yahya Kaptan karakterindeki başarısından dolayı filmden sonra soyadını Kaptan şeklinde değiştirir (Onaran, Muhsin Ertuğrul’un Sineması, 204).

Filmin ilk gösterimi İstanbul'un Beyoğlu semtindeki Elhamra ve Melek sinemalarında 7 Aralık 1932 tarihinde yapılmıştır (Onaran, Muhsin Ertuğrul’un Sineması, 198).

Ertem Eğilmez 1967 yılında aynı isimle filmin yeniden çevrimini yapmıştır.

Onaran, Âlim Şerif. Muhsin Ertuğrul’un Sineması. Ankara: Kültür Bakanlığı Yayınları, 1981.

Evren, Burçak. Türk Sineması. Antalya: Antalya Altın Portakal Film Festivali Yayınları, 2005.

Kır, Semra. İstanbul'un 100 Filmi. İstanbul: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları, 2010.

Battal - 28 Mart 2016, 18:38

filmi izledim çok süper o yıla göre

Battal - 02 Ocak 2016, 18:18

filmi izlemedim ama süresi 81 dakka