Türkçe - English
Türk sineması hakkında herşey

Kara Koyun

Kızılırmak - Karakoyun
Uzun Metraj, Kurmaca

"Bir yörük obasının beyi olan Hüseyin Ağa'nın kızı Hatice, üvey annesi Zehra'nın çekilmeyecek dereceye varan zulmü ve tahriklerine karşı avuntuyu çoban Selim'in sevgisinde bulmuştur. Selim'i ağanın karısı da sevmektedir. Zehra bir gün Selim'e duyduğu sevgiyi açıklar, fakat Selim bu sevgiyi kabul etmez" (Onaran, Muhsin Ertuğrul'un Sineması, 237).

Siyah-Beyaz, 35 mm

Yapım Şirketi : Doğan Kardeş Yayınları
Afiş Basım : İnci Ofset Basımevi
Diğer : Sonku Film

Dombay Çukuru, Karacabey, Bursa, Türkiye

Kuşaklıkaya, Karacabey, Bursa, Türkiye

Kızılırmak, Bafra, Samsun, Türkiye

Seyfi Bey Çiftliği, İstinye, Türkiye

Balaban Çiftliği, Arnavutköy, Türkiye

"Filmin baş kadın oyuncusu da Muhsin Ertuğrul'un önemsediği filmlerde başrole çıkardığı Cahide Sonku olacaktı. Tam Bursa'ya doğru yola çıkılacağı sırada Cahide ağır hastalandı. Bu rolü Nevin Seval'a verdiler" (Onaran, Muhsin Ertuğrul’un Sineması, 302).

 Filmin ikinci versiyonu 1968'de Lütfi Ö. Akad tarafından çevrilir.

Filmin yapım yılı Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde (Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, 45) 1946 olarak geçmekteyken Âlim Şerif Onaran'ın Muhsin Ertuğrul'un Sineması kitabında 1947 olarak geçmektedir (Onaran, Muhsin Ertuğrul'un Sineması, 236).

Filmin yapım şirketi Âlim Şerif Onaran'ın Muhsin Ertuğrul'un Sineması kitabında Doğan Film Kurumu olarak geçmekteyken (Onaran, Muhsin Ertuğrul'un Sineması, 236), Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde Halk Film (Özgüç, Türk Filmleri Sözlüğü, 45), Türker İnanoğlu'nun 5555 Afişle Türk Sineması kitabındaki afişte ise Sonku Film olarak geçmektedir (İnanoglu, 5555 Afişle Türk Sineması, 31).

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Onaran, Âlim Şerif. Muhsin Ertuğrul'un Sineması. İstanbul: Kültür Bakanlığı Yayınları, 1981.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.