Türkçe - English

Lüküs Hayat

Uzun Metraj, Kurmaca

Film, Ruhi ve Belkıs’ın düzenlediği maskeli baloda yaşanan bir hırsızlık olayını anlatır. Borçlarını bir türlü ödeyemeyen Ruhi ve Belkıs, Zonguldaklı Rıza’dan para koparmak ister. Parayı Rıza’dan alabilmek için bir maskeli balo düzenleyen ikili Şadiye’den yardım alır. Dansçı Şadiye’nin Rıza’yı baştan çıkarması plânlanır. Bu sırada Belkıs’ın Mısır’da yaşayan akrabası Atıfet, İstanbul’a gelir. Atıfet’in elmaslarını ele geçirmek isteyen Belkıs, Ruhi, Şadiye’nin arkadaşları Rıza ve Fıstık’ın da yardımını ister. Fıstık ve Rıza da baloya katılır. Ancak isim benzerlikleri balo boyunca sürecek yanlış anlaşılmalara sebep olacaktır. (Celil Civan)

Sezer Sezin

Şadiye

Halide Pişkin

Tophaneli Zeynep

Yaşar Özsoy

Fıstık

Settar Körmükçü

Çeşmemeydanlı Rıza

70 dk, Siyah-Beyaz, 35 mm

Yapım Şirketi : Erman Film
Film Laboratuvarı : İpek Film
Afiş Basım : Klişecilik ve Matbacılık Anonim Şirketi

Filmin senaryosu, Cemal Reşit Rey'in aynı adlı operetinden uyarlanmıştır (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 53).

Jenerikte, filmin Hazım Körmükçü'ye ithaf edildiği belirtilmiştir.

Jenerikte, Taksim Belediye Gazinosu, Semiramis Gazinosu, Londra Bar ve Şehir Bandosu orkestraları ve bale gösterileri ile Stavinyüs Trubunun, hususi dansları ile Rober'in, filmde yer aldığı belirtilmektedir.

Film, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Tv Enstitüsü'nde restore edilerek özel işlemlerle yanmaz hale getirilmiş ve telesine edilmiştir.

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.