Türkçe - English

Allahaısmarladık

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, işgal altındaki İstanbul’da Milli Mücadele'ye destek veren bir askerin macerası anlatılır. İstanbul’un işgali üzerine halk ve yöneticiler ikiye ayrılmış durumdadır. Türk zabiti İzzet Bey, Kuva-yı Milliye ile çalışmaktadır. İstanbul’dan Anadolu’ya teçhizat gönderilmesi için çalışırlar. Bir gün yapılan baskında Milli Mücadele'nin önemli subayları tutuklanır. Onların serbest bırakılması için işgal kuvvetleri komutanının kızı Bayan Betty kaçırılacaktır. Bu iş için İzzet Bey vazifelendirilir. İzzet Bey ile kaçırdığı Betty arasında bir gönül ilişkisi başlar. Ancak devam eden savaş birlikteliklerinin önündeki en büyük engeldir. (Aybala Hilal Yüksel)

Siyah-Beyaz, 35 mm

Yapım Şirketi : Lale Film
Afiş Basım : İnci Ofset Basımevi

Sultanahmet, Fatih, İstanbul, Türkiye

Kız Kulesi, Üsküdar, İstanbul, Türkiye

"1919 yılında padişahın geçiş resmiyle başlayan filmde, bunun gibi o yıllarda çekilen belgesel niteliğindeki orijinal kayıtlar kullanılmıştır. Halide Edip Adıvar'ın ve meşhur Sultanahmet mitinginin görüntüleri, hınca hınç insanla dolu Sultanahmet Meydanı, Türk askerlerinin İzmir'e girişi, işgal kuvvetlerinin İstanbul'u terk etmeleri ve Mustafa Kemal'in görüntüleri bunlardan bazılarıdır" (Kır, İstanbul'un 100 Filmi, 17).

Filmin senaryosu, Esat Mahmut Karakurt'un aynı adlı romanından uyarlanmıştır (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 55).

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.