Türkçe - English
Türk sineması hakkında herşey

Aşk Hırsızı

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, para kazanmak için Leyla’nın gönlünü çalan Zeki’nin yaşadıkları konu edilir. Zeki, hasta annesine bakabilmek için uğraşan yoksul bir gençtir. Annesinin ilaçlarını alabilmek için sürekli çalışır. Kumara düşkün ve sarhoş kardeşi ise ona hiç yardımcı olmaz. Kardeşi, Zeki’nin bakkal dükkânını satarak kazandığı parayı arkadaşlarıyla harcar. Bu sırada mahallelerindeki köşkü zengin bir aile satın alır. Yeni taşınan ailenin babası, kimseyle konuşmayan kızı Leyla’nın hasta olduğunu düşünür. Leyla’nın mutlu olması için elinden geleni yapar. Bu durumu öğrenen Zeki’nin kardeşi ve arkadaşlarıysa ailenin parasını almak için plan yaparlar. Plana göre Zeki’yi Leyla ile evlendirmeye karar verirler. Zengin bir işadamı gibi davranan Zeki ile Leyla kısa sürede yakınlaşır. Fakat annesine yardım için girdiği bu işte Leyla’ya âşık olan Zeki’nin sırrı er geç ortaya çıkacaktır. (Yiğitalp Ertem)

118 dk, Siyah-Beyaz, 35 mm

Yapım Şirketi : Kemal Film
Plato : Kemal Film
Seslendirme : Acar Film
Afiş Basım : Apa Ofset Basımevi
Lobi Basım : Mim Cim Ofset Basımevi

Filmin yapım yılı, Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 112) ve Türker İnanoğlu'nun 5555 Afişle Türk Sineması kitabında 1960 olarak geçmekteyken (İnanoğlu, 5555 Afişle Türk Sineması, 123) Burçak Evren'in Türk Sinema Yönetmenleri Sözlüğü kitabında ise 1963 olarak geçmektedir (Evren, Türk Sinema Yönetmenleri Sözlüğü, 350).

Jenerikte Zeki Müren'in "Kara Sevda," "Deva Bulmayacak Mı," "Söğüt Dalı" ve "Bir Gönül Hikayesi" isimli bestelerinin filmde seslendirildiği belirtilmektedir.

Filmde geçen müziklerin bilgisi jenerikte şu şekilde verilmiştir:

"Kara Sevda", "Deva Bulmayacak mı", "Bir Gönül Hikayesi", "Söğüt Dalı" şarkılarını Zeki Müren bestelemiştir.

"Entarisi Ala Benziyor", "Mihribah Sevgilim" türküleri ile Selahattin İnal'ın "Hancı", Haydar Telhüner'in "Leyla", ve Osman Özdenkçi'nin "Yeşil Ördek" şarkıları filmde yer almaktadır.

Evren, Burçak. Türk Sinema Sanatçıları Ansiklopedisi. İstanbul: Film-San Vakfı Yayınları, 1983.

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.