Türkçe - English

Çalıkuşu

Uzun Metraj, Kurmaca

Filmde, öğretmenlik yapan Feride’nin yaşadıkları anlatılır. Küçük yaşta ailesini kaybeden Feride, teyzesinin yanında büyür. Bir süre sonra da yatılı okula başlar. Neşesi dolayısıyla çevresindekiler ona Çalıkuşu adını takar. Lise yıllarında, önceleri alay ettiği kuzeni Kamuran ile yakınlaşır. Kamuran yıllar boyunca Feride’nin peşinde koştuktan sonra ikili nişanlanır. Evlilik hazırlıkları yapan Feride, Kamuran’ın başka bir kadınla ilişkisi olduğunu öğrenir. Bunun üzerine, evden ayrılarak Anadolu’nun çeşitli kentlerinde öğretmenlik yapmaya başlar. Ancak yıllar sonra Kamuran ile tekrar yolları kesişecektir. (Yiğitalp Ertem)

 

156 dk, Siyah-Beyaz, 35 mm

Yapım Şirketi : Kemal Film
Dağıtım Şirketi : Şafak Film
Afiş Basım : Apa Ofset Basımevi
Afiş Basım : Yılmaz Ofset
Afiş Basım : Eray Ofset Matbaası

Filmin senaryosu Reşat Nuri Gültekin'in aynı isimli romanından uyarlanmıştır (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 217).

Filmin yapım şirketi filmin afişinde  ve Agâh Özgüç'ün Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü'nde  Kemal Film olarak geçmekteyken (Özgüç, Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü, 217) mevcut  başka bir afişinde şirket ismi olarak Sarıkaya Film geçmektedir.

İnanoğlu, Türker. 5555 Afişle Türk Sineması. İstanbul: Kabalcı, 2004.

Özgüç, Agâh. Ansiklopedik Türk Filmleri Sözlüğü. İstanbul: Horizon International Yayınları, 2012.

Özgüç, Agâh. Türk Filmleri Sözlüğü 1917-2009. İstanbul: T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve SESAM, 2009.