Beş Sanatçıya Onur Ödülü
: TSAJanuary 21, 2016

35. İstanbul Film Festivali’nin Sinema Onur Ödülleri sahipleri belirlendi.

 

7-17 Nisan 2016 tarihleri arasında Akbank’ın desteğiyle gerçekleştirilecek festivalde Sinema Onur Ödülleri bu yıl oyuncu Suzan Avcı, yönetmen Ülkü Erakalın, yapımcı Şeref Gür, oyuncu Perran Kutman ve seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm’e verilecek.

 

Ödüller 6 Nisan Çarşamba gecesi yapılacak 35. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

 

Canlandırdığı kötü karakterleri, yuva yıkan ve vamp kadın imajıyla Suzan Avcı 1962 yılında oynadığı Şehvet Uçurumları filmiyle büyük üne kavuştı. Avcı, Muammer Karaca tiyatrosunda ilk kez adım attığı oyunculuk kariyeri boyunca 400’e yakın filmde oynadı.

 

Ülkü Erakalın, konservatuar öğreniminin ardından 1950'li yılların sonunda başladığı yönetmenlik kariyeri boyunca Yeşilçam'ın en üretken sinemacılarından biri oldu. Sinemaya Lütfi Ö. Akad’ın asistanlığını yaparak başlayan yönetmenin ilk filmi, 1961 yılında çektiği Unutamadığım Kadın oldu. 200’e yakın filme imza atmış olan Erakalın aynı zamanda Duygu Film’de yapımcılık yaptı ve anılarını içeren dört kitap yazdı.

 

Ülkemizin uzun yıllardır bu alanda emek veren en verimli yapımcılarından Şeref Gür ise kariyerine Hürrem Erman'ın sağ kolu, en yakın arkadaşı, aile dostu olarak otuz yıl çalıştığı Erman Film’de başladı. Sonraki yıllarda Hürrem Erman’dan da destek alıp 1978’de Şeref Film’i kurarak kendi filmlerinin yapımcılığını üstlenmeye başladı. Altmış yılı aşan çalışma hayatında Lütfi Ö. Akad’dan Atıf Yılmaz’a sayısız yönetmene destek veren Gür, birçok önemli filme yapımcı ve yürütücü yapımcı olarak imza attı.

 

İlk sinema deneyimini 1972’de Şehvet Kurbanı adlı filmle yaşayan Perran Kutman, Türk sinemasının klâsikleri arasında sayılan Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner ve Hababam Sınıfı serisinde rol aldı. Çeşitli oyun ve parodilerde Müjdat Gezen’le birlikte çalışan Kutman, seyircinin derin bir bağla özdeşleştiği karakterlerin unutulmaz portrelerini çizdi. 50 yıldır oyunculuğa hizmet eden, sinema ve tiyatronun yalnızca komedi dalında değil karakter oyuncusu olarak da en yetenekli kadın oyuncularından biri olan Kutman, başarısını Perihan Abla gibi güçlü karakterlerle televizyon ekranında da sürdürdü.

 

Sanat hayatına babasının teşvikiyle henüz üç yaşındayken başlayan seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda çok sayıda oyunda rol aldı ve oradan emekli oldu. Çocuk yaşlardan itibaren yerli ve yabancı filmlerin seslendirilmesinde çalışan Jeyan Ayral Tözüm, altmış yılı aşan kariyerinde Türkan Şoray, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi Yeşilçam’ın en sevilen yıldızlarının filmlerdeki tanıdığımız sesi olarak hafızalarda yer edindi. Tözüm, tiyatro sahnelerinde başladığı oyunculuğu ara vermeden sinema, radyo ve televizyonda da sürdürdü.