Şehir Tiyatroları Belgeseli
: TSAFebruary 13, 2016

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, İBB Şehir Tiyatroları için hazırlanan Altın Yıllar belgeselinin gala gösterimini 16 Şubat Salı günü gerçekleştirecek.

 

1938 ile 1964 yılları arasındaki zor şartlara ragmen en verimli yıllarını yaşayan Şehir Tiyatroları’nın o dönemdeki sanatçılarının, tiyatro oyunlarının anlatıldığı Altın Yıllar’ın gösterimi İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak.

 

Ahmet Kutsi Tecer, Aziz Nesin, Reşat Nuri Güntekin, Ekrem Reşit Bey, Halide Edip Adıvar, Hazım Körmükçü, Vasfi Rıza Zobu, Bedia Muvahhit, Cahide Sonku, Şaziye Moral ve İsmet Bozdağ  gibi birçok tiyatro sanatçısı ve oyun yazarının yer aldığı belgeselin gösterimi 20.00’de başlayacak. Gala gösterimi öncesinde CRR’nin fuaye alanında o döneme ait renklendirilmiş yüz fotoğraftan oluşan bir sergi açılışı gerçekleşecek. 

 

Ellinin üzerinde Şehir Tiyatroları sanatçısının katılımı ile hazırlanan belgesel aynı zamanda kitap haline de getirildi. Belgeselin yönetmenliğini İBB Şehir Tiyatroları oyuncuları Can Doğan ve Arda Aydın yaptı.

 

Halka açık ve ücretsiz gerçekleştirilecek olan gala gecesinde katılımcılara Altın Yıllar belgeseli CD’si ve kitabı dağıtılacak.