Ansızın'a Berlin'den Ödül
: TSAFebruary 23, 2016

Aslı Özge'nin yeni filmi Ansızın, 66. Berlin Film Festivali'nde Label Europa Cinemas Özel Mansiyon Ödülü'nü kazandı.

 

977 sinema salonu ve 42 dağıtımcının bağlı olduğu bir kuruluş Europe Sinema. Dağıtım ağı çerçevesinde filme dikkat çekmek amacıyla İsveçli, Polonyalı, Alman ve Litvanyalı sinema dağıtımcılarından oluşan jüri, yüksek artistik kalitesi sebebiyle, Zrinko Ogresta’nın On The Other Side filmi ile Aslı Özge’nin Ansızın filmlerini özel mansiyona layık gördü.

 

Berlin Film Festivali'nin Panorama Special Bölümü'nde dünya galasını yapan film Almanya, Fransa ve Hollanda ortak yapımı olarak gerçekleşti. Aslı Özge’nin senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği Ansızın filminin, görüntü yönetmenliğini Emre Erkmen gerçekleştirdi. Filmin başrollerini ise Haneke’nin Beyaz Bant ve Tarantino’nun Eşkiya Çetesi filmlerinde rol alan Sebastian Hülk, Sophie Scholl filmiyle gümüş ayı ödülü kazanan Julia Jentsch ve Spielberg’in Münih filmindeki rolüyle hatırladığımız Hans Zischler paylaşıyor.

 

Türkiye - Almanya Ortak Yapım Fonu desteğini de alan Ansızın, şiddeti önceden kestirilemeyen tesadüfi bir olayın insanı kendi zayıflıkları ve korkularıyla karşı karşıya bırakması üzerine kurulu.