Festivalde En İyi Film Toz Bezi
: TSAApril 16, 2016

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından on ikinci kez Akbank’ın desteğiyle düzenlenen 35. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, 15 Nisan Cuma gecesi Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu.

 

35. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nde bu yılki Sinema Onur Ödülleri’nin yanı sıra festivaldeki yarışmaların kazananları açıklandı. 7 Nisan’da başlayan 35. İstanbul Film Festivali gösterimleri 17 Nisan’da sona eriyor.

 

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri’ne bu yıl beş değerli sanatçı layık görüldü.Seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm, en eski ve değerli yapımcılarından Şeraffettin Gür, sinemamızın önemli oyuncularından Suzan Avcı ve deneyimli oyuncu Perran Kutman.

 

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz, imza attığı 200’e yakın filmiyle Yeşilçam'ın en üretken sinemacılarından Ülkü Erakalın festivalin bir diğer Onur Ödülü’nü alacaktı. Ülkü Erakalın’ın ödülü, oğlu Murat Erakalın’a takdim edildi.

 

 

Uluslararası Yarışma Ödülleri

 

Başkanlığını Oscar ödüllü Ida filminin yapımcısı Ewa Puszczyńska’nın üstlendiği Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi’nde oyuncular Melisa Sözen ve Lior Ashkenazy ile video sanatçısı Ali Kazma yer aldı.

 

Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü’ne bu yıl, Meksikalı yönetmen Rodrigo Plá’nın Bin Başlı Canavar adlı filmi layık görüldü.

 

Jüri üyeleri Melisa Sözen ve Lior Ashkenazy’nin açıkladığı Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü’nü İngiliz yönetmen Brady Corbet’in Bir Liderin Çocukluğu adlı filmi kazandı.

 

Altın Lale Ulusal Yarışma Ödülleri

 

Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için bu yıl yapımı 2015-2016 sezonunda tamamlanan 11 film yarıştı. Altın Lale Ulusal Yarışma jüri başkanlığını bu sene usta oyuncu Müjde Ar üstlendi. Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri oyuncu Tansu Biçer, yazar ve yönetmen Ben Hopkins, oyuncu ve yönetmen Niki Karimi, yazar Murat Uyurkulak ve dağıtımcı Torsten Frehse idi.

 

Ulusal Yarışma’da En İyi Film dalında Altın Lale Ödülü’ne, Ahu Öztürk’ün Toz Bezi adlı filmi layık görüldü.

 

En İyi Yönetmen dalında Altın Lale, Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa Kara’ya verildi.

 

Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü Barış Kaya ve Soner Caner’in Rauf adlı filmine verildi.

 

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Toz Bezi filmindeki rolüyle Asiye Dinçsoy’un oldu.

 

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ise Kalandar Soğuğu filmindeki rolüyle Haydar Şişman kazandı.

 

En İyi Senaryo Ödülü’nü Toz Bezi filmiyle Ahu Öztürk kazandı.

 

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü, Kalandar Soğuğu filmiyle Cevahir Şahin ve Kürşat Üresin’e verildi.

 

En İyi Kurgu Ödülü’nü Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa Kara, Umut Sakallıoğlu ve Ali Aga kazandı.

 

En İyi Özgün Müzik Ödülü Tarla filmiyle Doğan Duru’ya verildi.

 

Ulusal Kısa Film Yarışması

 

En İyi Kısa Film Ödülü’nü Ziya Demirel’in Salı adlı filmi kazandı. Barış Sarhan’ın Cemil Şov adlı filmi ise Mansiyon ödülüne layık görüldü.

 

Ulusal Belgesel Yarışması

 

Jüri üyeleri Gülriz Sağlam ve Carlos Hagerman’ın açıkladığı En İyi Belgesel Ödülü Onur Bakır ve Panagiotis Charamis’in yönettiği Hazır Ol! filmine verildi. Ayşe Polat’ın yönettiği Ötekiler filmi ise Mansiyon’a layık görüldü.

 

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü ise Çırak filminin yönetmeni Emre Konuk kazandı.