Saraybosna Film Festivali ile TRT İş Birliği
: TSAAugust 22, 2016

2014 yılından bu yana televizyon ile sinemayı buluşturan uzun soluklu projesi TRT TV Filmleri ile Türk film endüstrisinde köklü ve kalıcı ilişkiler geliştiren TRT, Avrupa sinemasının saygın film festivallerinden biri olan Uluslararası Saraybosna Film Festivali ile yapılacak iş birliği çerçevesinde uluslararası film endüstrisi ile özellikle yapımcılık temelinde ilişkilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Uluslararası Saraybosna Film Festivali kapsamında, Saraybosna Film Festivali Direktörü Misad Purivatra’nın da katılımıyla Türk ve Bosna Hersekli gazeteciler ile bir öğle yemeğinde bir araya gelen TRT Genel Müdürü Şenol Göka konuya ilişkin şunları söyledi:

“Saraybosna Film Festivali Avrupa’daki festivallerin önemli ayaklarından biridir. Uzun süredir biz de takip ediyoruz ve bu sene ile birlikte bundan sonraki seneler için artık önemli ortaklarından biri olarak TRT burada bulunuyor. Burada TRT Genel Müdürü olarak hem bu ortaklığı perçinlemek için bulunuyorum hem de son zamanlarda biliyorsunuz bütün dünya kamuoyunun gündeminde olan 15 Temmuz darbe girişiminin bir şekilde buralarda layıkıyla tam anlamıyla anlaşılması için her türlü açıklamayı yapmaya da gayret ediyoruz. Ülkemizde yaşanan her türlü sıkıntı ve güçlüğe rağmen yine de hayatın bir an evvel normale dönmesi, sürdürülmesi bakımından çeşitli sanatsal faaliyetlerin devam etmesi bizim için çok önemli. Bu önemli desteklerden birisi Saray Bosna Film Festivali. Bizler de burada TRT olarak festivalin önemli bir oyuncusu ve finans destekçisi olmaktan son derece mutluyuz. Umuyoruz ki bundan sonra hem atölyelerde, hem ödüllerde hem de Saray Bosna Film Festivali’ne katılacak çeşitli filmlerde TRT’nin önemli bir rol oynadığını göreceksiniz.  Çok önemli olan bu festival, Türkiye’den TRT’nin desteğiyle daha önemli olacaktır. Bundan sonra da bu desteğimizi artırarak sürdüreceğimizi buradan söyleyeyim.”

Saraybosna Film Festivali Direktörü Misad Purivatra ise TRT ortaklığından duyduğu mutluluğu şu sözlerle ifade etti:

“Film endüstrisinin pek çok önemli ismi ile burada bir arada olmaktan ve Avrupa’nın önemli festivallerinden biri olan festivalimize dahil olmalarından çok mutluyuz.  22 yıl boyunca Saraybosna Film Festivali Türk filmlerini takip etmiştir.  Türk dizilerinin de halkımız tarafından beğeni ile takip edilmesi Türkiye’nin burada oldukça tanınması ve bilinmesine yol açtı. Bosna Hersek ile Türkiye arasında uzun ve güzel ilişkilerimiz var. TRT ile yapacağımız bu iş birliği umarım ki daimi ve güzel ilişkilerimizin bir yürütücüsü olur. Ortağımız olan sizlere Saraybosna Film Festivali’ne hoş geldiniz diyorum.”