Vizyonda Bu Hafta
: TSAOctober 21, 2016

Bu hafta dördü yerli yedi yeni film vizyona giriyor.

Rüya

Yönetmen: Derviş Zaim

Sine, günümüzdeki mimarlık pratiğinin aldığı biçimden hoşlanmayan genç bir mimardır. Yedi uyuyanlar menkıbesinden hareket ederek mağara biçiminde farklı bir camii modeli tasarlamıştır. Ancak inşaat bir sürü problem nedeni ile yarım kalır. Bu süreçte yaşadığı stres, Sine’de uyku hastalığı neden olur. Sine sonunda bir uyku hastalıkları merkezinde tedavi olmayı kabul eder, merkezde iken bir düş görür: Düşünde yedi uyuyanlar mitinin içindedir ve olaylara şahit olmaktadır. Rüyadan uyanır, ancak fiziksel ve ruhsal olarak değişmiştir. Etrafındaki kimse ondaki bu değişikliği fark etmez. Sine uyku hastalıkları kliniğine her gidişinde fiziksel ve ruhsal olarak değişir; her değişimde ise etrafındaki engellere ve kendi meselelerine daha evvel yaptıklarından farklı biçimde yanıt vermeye başlar.

 

Defne'nin Bir Mevsimi

Yönetmen: Mehmet Öztürk

Türkiye’nin çalkantılı bir yaz mevsiminde geçen film, romans ile politik dram arasında ilerliyor. Zengin bir ailenin kızı Defne’ye âşık iki fakir kardeşin hikâyesini anlatan film, Antakya’nın kültürel, etnik ve dinsel kozmopolit ortamını yansıtırken Ortadoğu’da her şeyin birdenbire nasıl değiştiğini gösteriyor. Dününden bugününe, bu güzel ama zorlu coğrafyaya ışık tutan film, Doğu Akdeniz’in lirik bir tasvirini yapmayı hedefliyor.

 

Ortaokul: Hayatımın En Kötü Yılları (Middle School: The Worst Years of My Life)

Yönetmen: Steve Carr

Rafe’in inanılmaz bir hayal gücü ve aynı zamanda otorite ile bazı sorunları vardır. Sahip olduğu bu iki olgu, baskıcı ve kuralcı bir ortaokula transfer olduğunda Rafe’in içinde bir iç çatışmaya sebep olur. Yapması ve yapmaması gerekenler arasında boğulduğu sıralarda, en yakın arkadaşı Leo ile okulun tüm kurallarını çiğnemek üzerine bir plan yaparlar ve kendilerini Müdür Dwight’a karşı yarattıkları bir kaosun içinde bulurlar. Ancak Dwight’ın acımasız bir yaratıcılığı vardır ve kurallara karşı gelenlere karşı misilleme yapar. Bu sırada Rafe kötü davranışlarını, çok parlak bir öğrenci ve ilk aşkı Jeanne’den, annesinden ve üvey babası olacak olan annesinin erkek arkadaşından gizlemekte zorlanır.

 

İllet

Yönetmen: Soner Acar

Yıllar önce anne ve babalarını kaybeden Aydın ve Taner, Kemerburgaz’da ailelerinden kalma derme çatma bir dağ evinde hayatlarını sürdürmektedir. Aydın’ın tek arzusu kardeşi Taner’i sevdiği kızla evlendirebilmektir. Bir gün istemeden aile dostları Can’ın kanser olan kardeşinin ölümüne sebep olurlar. Can, intikamını almak için Cinler âleminden ateist bir cin ile anlaşma yaparak Aydın’a büyü yaptırır ve herkes için ölüm-kalım savaşı başlar.

 

En Süper Kahramanlar (Bling)

Yönetmen: Kyung Ho Lee – Wanjae Lee

Tematik parkta tamircilik yapan Sam’in tek dileği çocukluk aşkı Sue ile evlenmektir. Sadece parlak bir altın yüzüğün onun kalbini kazanmasını sağlayacağına dair yanlış bir inancı olan Sam, bir akşam ona evlenme teklif etmek için her şeyi hazırlar. Ancak kötü kalpli Oscar da şeytani bir plan ve elinde Sam’in aldığı yüzüğün aynısıyla ortaya çıkınca işler karışır. Sam, Oscar’ın kötü planlarını engelleyebilmek ve Oscar’ınkiyle karışan yüzüğünü geri alabilmek için süper iyi robotlarla işbirliği yapar ve şehri kurtarmak için kolları sıvar. Sam bu macerada, önemli olanın yüzüğün değeri değil kalbin sıcaklığı olduğunu anlayacaktır.

 

Jack Reacher: Asla Geri Dönme (Jack Reacher: Never Go Back)

Yönetmen: Edward Zwick

Binbaşı Susan Turner, Reacher’ın eski soruşturma biriminin başındaki isimdir ve vatana ihanetten tutuklanmıştır. Susan’ın masum olduğuna inanan Reacher, onu hapishaneden çıkarmalı ve isimlerini temize çıkararak hayatlarını kurtarmak için büyük bir hükümet komplosunun ardındaki gerçeği ortaya koymalıdır.

 

İkimizin Yerine

Yönetmen: Umut Turagay

Bir taşra kasabasında, ailesinin dayattığı hayata sıkışıp kalmış Çiçek, kasabaya yeni gelen gizemli edebiyat öğretmeni Doğan’a âşık olur. Doğan bu yasak aşka ne kadar dirense de, Çiçek'ten uzak duramaz. Bu aşk sadece onların değil, bir ailenin de kaderini sonsuza kadar değiştirecektir.