Derviş Zaim Rüya'sı ile BİSAV'da
: TSANovember 08, 2016

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi (BİSAV-SAM) ve Türk Sineması Araştırmaları (TSA) tarafından düzenlenen "Hayâl-i zî-ruhtan Sinemaya" programı yeni dönemini Derviş Zaim ve son filmi Rüya ile başlatıyor.

26 Kasım 2016 Cumartesi günü saat 16.00’da gerçekleşecek film gösteriminin ardından 18.00’de Derviş Zaim sinemaseverlerle buluşacak.

Film, Yedi Uyuyanlar Menkıbesi'nden esinlenerek mağara biçiminde farklı bir cami modeli tasarlayan Sine'nin yaşadıklarını anlatıyor. Günümüz mimari pratiğine bir alternatif geliştirmeye çalışan Sine'nin tasarladığı cami inşaatı, bir sürü problem yüzünden yarım kalır. Yolunda gitmeyen projenin yarattığı stres Sine'de uyku hastalığına sebep olur. Bir uyku hastalıkları merkezinde tedaviye başlayan Sine, rüyasında kendini yedi uyuyanlar mitinin içinde bulur. Rüyadan uyandığında ise fiziksel ve ruhsal olarak değişmiştir fakat etrafındaki kimse bu değişimleri fark etmez. Sine bu uyku merkezine her gittiğinde fiziki ve ruhi olarak değişmeye devam eder. Her değişimde ise her şeye öncekilerden farklı tepkiler vermeye başlar.