Vizyonda Bu Hafta
: TSADecember 29, 2016

Bu hafta ikisi yerli sekiz yeni film vizyona giriyor. 

 

Ben, Daniel Blake (I, Daniel Blake)

Yönetmen: Ken Loach

Newcastle’da kendi hâlinde sakin bir yaşam süren marangoz Daniel Blake bir kalp krizi geçirir. Doktorlar tekrar işe dönmesine izin vermeyince Daniel Blake, hayatı boyunca ilk kez devletin sunduğu işsizlik fonuna başvurmak zorunda kalır. Ama sistemin çarpıklığı nedeniyle devlet yardımı alamaz ve iş aramak zorunda kalır. Daniel bu süreçte kendi gibi zorluk çeken genç bir anne olan Katie ve onun çocuklarıyla dostluk kurar. Katie çocukları Daisy ve Dylan ile birlikte, Londra’da evsizlere tahsis edilen tek gözlü bir otel odasında kalmaktan kurtulmak için karşısına çıkan tek yardım şansını değerlendirerek kilometrelerce uzakta, bilmediği bir şehirdeki apartman dairesinde yaşamaya başlamıştır. Aynı kaderin kurbanı olan Daniel ve Katie, kendilerini günümüz İngiltere’sinde adeta sahipsiz bir halde ve sosyal yardım bürokrasisinin girdabında sürüklenirken bulurlar.

Aşıklar Şehri (La La Land)

Yönetmen: Damien Chazelle

Los Angeles’ta trafiğin sıkışık olduğu bir otobanda tesadüfen tanışan Sebastian ve Mia, peşinden sürüklendikleri hayallerine ve hayatlarına bir yön vermeye çalışmaktadır. Sebastian, insanların artık umursamadığı geleneksel caz müziğini yeniden popüler hâle getirmeye, Mia ise bir oyunculuk seçmesine katılıp başarılı olmaya çalışmaktadır. Ters giden her şeye karşı yapacakları sıçramayı bekleyen bu iki insanın hayalleri bir süre sonra birleşmeye başlar. Bu birleşim tabiatının gerektirdiği gibi bir sinematik dünya yaratarak, izleyiciyi ışık, renkler, ses, müzik ve sözler ile yakalamaya çalıştığımız mutluluğa ve asla aşamadığımız tutkuların kalp kırıklıklarına, hayran verici bir yolculuğa çıkaracaktır.

Aşık

Yönetmen: Bilal Babaoğlu

Çocuk yaşta geçiridiği bir hastalık yüzünden gözlerine kaybeden Veysel, büyük bir ozan olmayı hayal ederken Esma’ya âşık olur. Bir süre sonra Veysel ve Esma evlenir. Ancak evlendikleri gece Esma’nın Veysel’e âşık olmadığını, onunla zorla evlendiğini söylemesi Veysel’in gönlünde kapanmayacak bir yaranın açılmasına neden olur. Kör bir adamla evlenmenin yanı sıra kalabalık aile ve ağır tarla işleriyle tek başına uğraşmak zorunda kalan Esma için evlilik bir çileye dönüşür. Veysel, eşini mutlu edebilmek için elinden geleni yapsa da başarılı olamaz. Sonunda çiftlik işlerinde Esma’ya yardım etmesi için Hüseyin adında genç bir çocuğu işe alır. Zor günler geçiren Esma ile Hüseyin’in arasındaki ilişki kısa sürede aşka dönüşür. Esma, bir gece Veysel’i terk ederek Hüseyin ile kaçar. Eşinin kaçmasına göz yuman Veysel, köyün dışındaki bir mağaraya kapanarak günlerce bağlamasını çalar. Veysel, sonunda kendisini büyük ozan hâline getirecek bir yolculuğa çıkacaktır.  

Kurbağa Krallığı: Buz Macerası (Frog Kingdom 2: Sub-Zero Mission)

Yönetmen: Fei Peng

Yağmur, başkentteki bir seri patlamanın ardından Kurbağa Krallığı’na geri döner. Bu büyük panik içerisinde halk şehirden kaçmaya çalışırken, bir bukalemun “Kristal Kurbağa artık Kurbağa Krallığı korumuyor! Sonumuz yakın!” yazılı bildiri dağıtmaktadır. Kurbağa Kral topraklarının efsanevi koruyucusunun tehlikede olduğunu açıklar. Prenses ise saraydan kaçmanın bir yolunu bulup sınırda bekleyen Yağmur ve adamlarına katılır. Gizemli olayların ardında Tek Gözün olduğundan şüphelenen Prenses, farkında olmadan tuzağa doğru ilerlemektedir.

Çin Seddi (The Great Wall)

Yönetmen: Yimou Zhang

Dünyayı yiyip bitirme niyetiyle yapılan akıncı canavar dalgaları büyük yapıyı art arda kuşatırken paralı askerin servet arayışı, hayal edilemez ve durdurulamaz gibi görünen bu güçle yüzleşmek üzere seçkin askerlerden oluşan büyük bir orduya katılmasıyla birlikte bir kahramanlık yolculuğuna dönüşür.

Şeytanın Oğlu (Incarnate)

Yönetmen: Brad Peyton

Kendisini bir anda dış dünyadan izole ederek eski dillerde konuşmaya başlayan 11 yaşındaki oğlu Cameron’ın bu belirtileri karşısında dehşete kapılan Lindsay, oğlunun içine şeytan girdiğini anlayınca Vatikan temsilcisinin yönlendirmesiyle Dr. Seth Ember’a ulaşır. Gizemli bir geçmişi olan doktor, tekerlekli sandalyeye mahkûm, tanrıya inanmayan ve çok farklı yöntemlerle çalışan eski bir bilim adamıdır. Cameron’ın bilinçaltına girip en az şeytanınki kadar vahşi bir yöntemle onunla yüzleşecek ve Cameron’ı hayata döndürecektir. Eğer bu yöntem işe yaramazsa oğlunun ölecek olması ihtimali Lindsay’i dehşete düşürse de doktora güvenmekten başka çaresi yoktur.

Nasıl Yani

Yönetmen: Ayhan Özen

Samsun’da yaşayan üç kardeş Tahir, Osman ve Taci, bir sabah Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen haberle Da Vinci’nin 6. nesilden akrabaları olduğunu öğrenir. Da Vinci’nin Mona Lisa adlı tablosu onlara, daha doğrusu Çarşamba’da uzun süredir görüşmedikleri dedeleri Seyfi’ye miras olarak kalmıştır. Üç kardeş zengin olma hayalleri ile dedelerinin yanına gider fakat tabloya ulaşmak için önce dedelerini ikna etmeleri gerekmektedir.  

Baaghi: Asi ve Aşık (Baaghi: A Rebel for Love)

Yönetmen: Sabir Khan

İsyankâr tavırları yüzünden Kerala’daki disiplinli eğitim anlayışı ile tanınan bir okula gönderilen Ronny, buraya aynı sebeplerle gönderilen Siya, kısa sürede birbirlerine âşık olur. Ronny ile yine Siya’ya âşık olan belalı bir tip olan Raghav arasında başlayan sürtüşme kısa sürede düşmanlığa döner. Yıllar boyu süren bu düşmanlığın sonunda kazanan asi Ronny mi, yoksa öfke dolu Raghav mı olacaktır?