Hayal Perdesi Çıktı
: TSAJanuary 08, 2017

Hayal Perdesi Sinema Dergisi’nin Amerikan sinemasında ve dizi filmlerinde İslamofobi meselesini merceğe aldığı Ocak-Şubat 2017 tarihli 56. sayısı çıktı.

Amerikan Film ve Dizilerinde İslamofobi

11 Eylül sonrasında film ve dizilerde Müslüman karakterlerin arttığı gözlemlenirken söz konusu karakterlerin İslamofobik bir bakış açısıyla perdeye ve ekrana yansıdığı gözden kaçmıyor. Ortadoğu siyaseti ve Amerikan idaresi yeniden şekillenirken Washington’la yakın ilişki halindeki Hollywood ve televizyon endüstrisinin İslamofobik bakışındaki şiddetin ne hal alacağı merak ve endişe konusu.

Kaptan Fantastik’in kapağa taşındığı son sayının Vizyon sayfalarında Meçhul KızSonsuzluk OrmanıBabamın Kanatları ve Vizyon Ötesi bölümünde Doktor Strange değerlendiriliyor. 

Söyleşi bölümünün bu sayıdaki konuğu Genç Pehlivanlar’ın yönetmeni Mete Gümürhan. Kısaca’da ise ödüllü kısa film Fighting for Death’in yönetmeni Eleonora Veninova ile yapımcısı Goce Kralevski var.

Portre’de Paterson ile gündeme gelen Jim Jarmusch, Edebiyattan Sinemaya’da Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? uyarlaması, Uzaktan Kumanda’da ise Black Mirror’ın üçüncü sezonu inceleniyor.

Müzik Kutusu’nda Leonard Cohen, şarkılarının çalındığı filmlerle anılıyor.

Sinefil’de Abbas Kiyarüstemi imzalı Zeytin Ağaçları AltındaEskimeyen Filmler’de siyaset ile sanat arasındaki Elveda Cariyem yeni bakış açılarıyla yorumlanıyor. 

Yeşilçam dünyasından pek bilinmeyen ama eğlenceli hikâyelere yer verilmesi planlanan yeni bölüm Retro’da Uçan Daireler İstanbul’da ile tanınan Orhan Erçin ele alınıyor.

Belgesel Odası’nda Kerime Senyücel yönetimindeki “Belgeselde Öykü Kurmak” atölyesi, Kitaplık’ta Rıza Oylum’un Rus Sineması kitabı değerlendiriliyor.

Neden Film Seyrediyoruz bölümünün konuğu ise Oğuzhan Ersümer.

Hayal Perdesi yazarlarının 2016’da seyrettikleri filmlerden seçtikleri “En İyiler” listeleri de 56. sayıda.

Hayal Perdesi’ne D&R, Remzi, Nezih kitabevlerinden, Migros, Carrefour mağazalarından ve babil.comkitapyurdu.com internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.