Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Sonuçlandı
: TSAFebruary 20, 2017

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. “Kamil İman Kamil İnsan” başlığıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, törende yaptığı konuşmada, Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması'nın çok önemli bir noktaya geldiğini söyledi. Avcı, bu tip yarışmalarda sıralama yapmanın zorluklarını bildiğini ve bu ağır yükün altına girdikleri için jüri üyelerini ayrıca tebrik ettiğini dile getirdi.

Gençlere, Ayşe Şasa'nın Yeşilçam Günlüğü kitabını tavsiye eden Avcı, "Efendimiz, dünyayı teşriflerinin esbab-ı mucibesini, güzel ahlakı tamamlamak olarak tarif ediyor. ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.’ buyuruyor. Bu sebeple, Siyer Vakfı tarafından üç yıldır düzenlenen ve sinema sektöründe Efendimiz’in örnek ahlakı, emin şahsiyeti, mücadele ve mücahedelerle geçen hayatının anlaşılabilmesi, onun bizlere vaaz ettiği ahlakın anlaşılabilmesi ve bu konularda bir şuur oluşmasını sağlayacak filmler üretilmesini teşvik eden bu yarışmayı, çok mühim, çok anlamlı buluyoruz. O sebeple Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, bu yolda gayret sarf eden bütün genç arkadaşlarıma, 'niyet hayr, akıbet hayr' düsturuyla hayırlı çalışmalar, başarılar niyaz ediyorum.” diye konuştu. Konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Avcı'ya, Siyer Vakfı Başkanı Mehmet Kaya tarafından plaket takdim edildi.

Yarışmaya başvuran 143 film arasından 15'i, danışma ve ön seçici kurulunda bulunan Abdulhamit Güler, Bedir Acar, Bünyamin Yılmaz, İhsan Kabil, Mehmet Kaman ve Yalçın Parmaksız tarafından finale bırakıldı. Yarışmanın kazananları, finale kalan 15 film arasından, Hocakulu Narliyev'in başkanlığında toplanan ve Nazif Tunç, Elif Eda Karagöz, Firdevs Azizi, Gülcan Tezcan, Hasan Kaçan, Mustafa Demirci, Nasır Khemir ile Nihad Kresevljakovic'den oluşan jüri tarafından belirlendi.

3. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda, Kırgızistanlı yönetmen Kasiet Djoldoshbekova, Yalnızlık adlı filmiyle, 25 bin lira değerindeki birincilik ödülüne layık görüldü. Hayat Bu adlı filmiyle ikinci olan Elif Yüksel 15 bin lira ödülün sahibi olurken, Heny adlı filmiyle üçüncülük ödülü verilen Mehmet Nişancı da 10 bin lira para ödülü aldı.

Yarışmada "Sponsor Özel Ödülü’ne Bir Şey Yap Güzel Olsun filmiyle Ömer Dişbudak, Siyer Vakfı Özel Ödülü’ne ise İz filmiyle Suriyeli yönetmen Alaa Khweled değer bulundu. Jüri Özel Ödülü’ne Öz'ün Öz'ü filmiyle Talha Genç layık görülürken, mansiyon ödülünün sahibi ise Zübde adlı filmiyle Kerime Nur Ejderoğlu oldu.

Kaynak: Yeni Şafak