3. Milli Kültür Şurası Sona Erdi
: TSAMarch 07, 2017

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda 3-5 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen 3. Milli Kültür Şurası kapanış oturumu ile sona erdi.

Şura  kapsamında ""Kültür Politikaları", "Kültür Diplomasisi Kültür Ekonomisi", "Kültür Varlıkları, Müzeler Ve Arkeoloji", "Sahne Sanatları ", "Sinema,Radyo ve Televizyon" , "Müzik", "Görsel Sanatlar", "Dil ve Edebiyat", "Yayıncılık ve Kütüphanecilik", "Medya ve Kültür", "Çocuk ve Kültür", "Mimari ve Kültür", "Şehir ve Kültür", "Yerel Yönetimler ve Kültür", "Yurtdışı Türkler ve Kültür" ve  "Aile ve Kültür" başlıklarında oluşturulan komisyonlarda "Neredeyiz, nereye gidiyoruz, nereye gitmeyi planlıyoruz, bunun için neler yapmamız gerekiyor" gibi sorulara, üç gün boyunca cevap arandı.

Türkiye'nin kültür sanat politikalarının belirlenmesinde önemli bir siyaset belgesi oluşturması beklenen şura 17 komisyon başkanının komisyon sonuç raporları raporlarını okuduğu genel bir oturumla sona erdi. Kapanış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı katkılarından dolayı 17 komisyonun başkanları ve 170 komisyon üyesi ile müzakerecilere teşekkür ederek başladı. Bakan Avcı, Türkiye’nin zengin kültürel birikimini daha da zenginleştirmek ve yeni kültür politikalarına yön vermek üzere gerçekleştirilen şuranın, son derece ufuk açıcı bir yol haritası ortaya koyduğunu söyledi. Bu yolu özenle takip edeceklerini belirten Avcı, "Şuramız kuvvetle teyit etmiştir ki bütün zenginliğiyle bu evi, evimizi, dilimizi, ülkemizi, kültürümüzü, irfanımızı bütün tehdit ve saldırılara karşı özenle koruyacağız. Kültürümüzü, sanatımızı, edebiyatımızı, değerlerimizi korumakla yetinmeyeceğiz, bütün insanlık için geliştireceğiz. Devlet ve millet olarak, merkezi ve yerel yönetimler olarak, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları olarak, kamu ve özel sektör olarak, kurumlar ve şahıslar olarak elimizden geleni yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.