Yeni Bir Sinemaya Doğru
: TSAMarch 16, 2017

“Yeni Bir Sinemaya Doğru” başlığı altında her ay Atatürk Kitaplığı’nda, eleştirmen Hasanali Yıldırım ile yönetmen Faysal Soysal’ın düzenlediği söyleşide Mart ayının konusu Parçalanmış (Split) filmi.

Filmin yönetmeni İşaretler, Ötekiler ve 6.His filmlerinde elde ettiği başarıyla hatırlayacağımız M. Night Shyamalan. Shyamalan bu filmdeki performansıyla izleyiciyi yine insan doğasında çarpışan arzu ve korkuların farklı karakterler üzerindeki dışa vurumuyla bir uçtan bir uca sürüklüyor. İlginç olan ise bu farklı karakteri aynı oyuncunun özel bir performans ile başarabilmiş olması.

17 Mart Cuma günü Atatürk Kitaplığı'nda, saat 18.30'daki söyleşide film, sinema-psikoloji düzleminde farklı noktalara temas edilerek, interaktif şekilde gerçekleştirilecek.


Filmin özeti: Çoklu kişilik bozukluğundan muzdarip genç adam Kevin'ın 23 ayrı alter egosu vardır. Bu alter egoları arasında en baskın olanı da suça meyilli olan karakteridir. Market çıkışında 3 kız kardeşi kaçıran Kevin onları bodrumuna hapseder. Farklı alter egoları aracılığıyla kızlarla farklı ilişkiler kuran Kevin, gittikçe daha tehlikeli bir hal alır. Kızlar kurtulmanın yolunu ararken hem Kevin'ın tehlikeli alter egolarını tetiklemekten kaçınır hem de onun iyi niyetli alter egoları aracılığıyla kaçış yolunu bulmaya çalışır.