Mâşuk'un Nefesi İzleyicilerle Buluşacak
: TSANovember 09, 2014
Murat Pay’ın yönetmenliğini yaptığı Mâşuk’un Nefesi adlı belgesel film dünya prömiyerini FIDMarseille’de “İlk Filmler Yarışması”nda gerçekleştirmişti. Filmin Türkiye prömiyeri  ise 51. Altın Portakal Film Festivali’nde yapılmıştı. Film, 13 Kasım Perşembe günü, Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Ömer Çelik’in katılımıyla, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde özel bir gösterimle izleyicilerin beğenisine sunulacak.  
 
Kaplan Film’in yapımcılığında, Albaraka Türk Katılım Bankası’nın sponsorluğunda gerçekleşen film, bir çırağın, geleneğin izini takip eden bir ustanın önünde diz çökerek eski usulde mevlid meşki yapma sürecini anlatıyor. Günümüzde geçen film, Klâsik Türk Musikîsi’nin yüzyıllara yayılan meşk geleneğini usta-çırak ilişkisi üzerinden olabildiğince otantik bir şekilde anlatırken seyircisine köklü bir geleneğin izinde özel bir yolculuk vaat ediyor.
 
Döküdrama (docu-drama) tarzındaki Mâşuk’un Nefesi’nde, usta olarak İstanbul tavrına sahip mevlidhanlığı iyi bilen Hafız Mustafa Başkan, çırak olarak da konservatuvar son sınıf öğrencisi Hafız Abdurrahman Düzcan yer alıyor.
 
Filmin fragmanı için tıklayınız
 
Not: Galaya katılım davetiye ile gerçekleşecektir.