1001 Belgesel Film Festivali'nde Acil Çıkış
: TSANovember 28, 2014
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından organize edilen Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali, bu yıl 17. kez sinemaseverlerle buluşuyor.
 
1 – 7 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin ana teması “Acil Çıkış” olarak belirlendi. Bu tema altında düzenlenecek olan festivalde dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de belleklerimizi tazeleyen gerçek öyküler perdelere yansıyacak. 1997 yılından bu yana Türkiye’den ve dünyadan binlerce belgesel filme ev sahipliği yapan, çok sayıda belgeselciyi ve sinema kuramcısını seyirciyle buluşturan Belgesel Sinemacılar Birliği tüm belgeselcileri, gerçekleri ve hayalleri bir kez daha paylaşmaya davet ediyor.
 
Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek Festival’de bu yıl, 20 ülkeden 54 film sinemaseverlerle buluşacak. İzleyiciler, Türkiye’den katılan 19 belgesel filmin yanı sıra, ABD, Almanya, Avusturya, Arjantin, Danimarka, Dubai BAE, Güney Afrika, İtalya, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, Japonya, Kıbrıs Rum Kesimi, Litvanya, Lübnan, Meksika, Polonya ve Yunanistan’dan gelen filmleri izleyebilecekler. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali programına alınan Türkiye belgesellerinin önemli bir bölümü, yabancı filmlerinse tümü son iki yılda gerçekleştirilen ve ülkemizde ilk kez gösterilecek yapımlar.
 
Festival programında atölye ve paneller de var. 

Detaylı bilgi için tıklayınız.