Türkçe - English

Eski Filmler

Vedat Türkali
Cem Yayınevi

Basıma Hazırlayan: Vildan Uğur

: İstanbul

: 1984

: Türkçe

: Senaryo

: 473 sf

: 808.066791 TÜR 19120


:

Türkali, Vedat. Eski Filmler. İstanbul: Cem Yayınevi, 1984.

"Vedat Türkali'nin ESKİ FİLMLER adlı yapıtı, sinema anılarına dayanarak yapılış serüvenlerini anlattığı bir önsözle, çıktıkları günlerde olay yaratmış filmlerin: "Otobüs Yolcuları", "Karanlıkta Uyananlar", "Bedrana", "Umutsuz Şafaklar"ın senaryolarını içermektedir.

 

Vedat Türkali (d. 1919, Samsun) İstanbul Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü'nde okumuş, Maltepe ve Kuleli Askerî Liseleri'nde edebiyat öğretmenliği yapmış, 1958'den sonra bir ara Babıâli'de yayıncılıkla uğraşmış, daha sonra uzun yıllar sinema dünyasında senarist, arasıra da yönetmen olarak çalışmıştır. Senaryolarından "Karanlıkta Uyananlar" (1965) ve "Kara Çarşaflı Gelin" (1977) Antalya Film Festivali senaryo ödüllerini; "Bedrana" ve "Güneşli Bataklık" ise Carlovy Vary Film Festivali'nde Cidalc ve İşçi Sendikaları Özel Ödülü'nü kazandılar.

 

Oyunlarından "Dallar Yeşil Olmalı" TRT oyun ödülünü aldı, aynı yarışmada "Bu Ölü Kalkacak" övgüye değir bulundu. Yayımlanmış kitapları: "Bir Gün Tek Başına" (roman, 6. basım); "Üç Film Birden" (Kara Çarşaflı Gelin; Güneşli Bataklık; Analık Davası adlı üç senaryo); "Eski Şiirler Yeni Türküler" (şiir); "Mavi Karanlık".

 

Yazarın ilk romanı olan " Bir Gün Tek Başına" Milliyet Yayınları'nın 1974 Roman Yarışması'nda birincilik ödülünü ve 1976 Orhan Kemal Roman Armağanı'nı kazandı. İkinci romanı "Mavi Karanlık" ise ağır koşullarda aydınlar arası hesaplaşmaya dayanan acı, umutsuz bir seri romanıdır."

(Arka kapaktan alınmıştır.)

    • Otobüs Yolcuları
    • Karanlıkta Uyananlar
    • Bedrana
    • Umutsuz Şafaklar