Türkçe - English
Türk sineması hakkında herşey

Balans ve Manevra

Teoman
Plato Film Yayınları

Editör: Emrah Akkurt

: İstanbul

: Mart 2005

: Türkçe

: Senaryo, Biyografi

: 128 sf

: 791.4372561 BAL 073136

ISBN : 975-98207-0-6


:

Teoman. Balans ve Manevra. İstanbul: Plato Film Yayınları, 2005.

"İki yıl önce eşini kaybetmiş ve hayattan elini eteğini çekmiş olan Nihat'ın Bodrum'a gelme nedeni kardeşi Ümit'le buluşmaktır. Otobüste tanıştığı Ruhi ile birlikte Ümit'i aramaya başlarlar. Nihat teknecilere kardeşini sormaktan vazgeçtiği anda, Kamyoncu Ali onlara Ümit'in nerede olduğunu bilmediğini, ama oğlu Timur'un da burada, Zagor'un pansiyonunda kaldığını söyler. 

 

Kamyoncu Ali, etrafındaki insanların yalanlarını ciddiye alan ve sürekli hayal dünyasında yaşayan bir yarı delidir. Nihat ve Ruhi Zagor'un pansiyonuna yerleşirler. 

 

Ümit Kaptan'ın küçük bir çocukken terkettiği oğlu ve sevgilisi Zeynep, sorunlu bir ilişki yaşamaktadır. Timur kişilik problemlerini babasının onu terk etmesine bağlar ve bu problemlerinin acısını, kendisini çok seven Zeynep'ten çıkarır. Sürekli başka ve bilinmez bir hayat yaşayan Timur'un yalnız bırıktığı Zeynep, Ruhi ile arkadaşça bir ilişkiye girer. Ruhi'nin daha sonraları platonik bir aşk yaşayacağı Zeynep, ona Timur'la ilgili problemlerini anlatır. 

 

Kaptan Ümit ise sahneye çıktığında insanların, onun yaşama zevki karşısında etkilenebilecek biri olacaktır.

 

Kaptan Ümit, sorumsuz, bağlantısız ve hafif bir kişiliktir. Hayatın en çok haz alınacak şekilde yaşanmasıyla ilgili bir felsefesi vardır: "Balans ve Manevra"

 

Bu prensipler bütünü içerisinde yaşandığı takdirde mutluluğun maksimum olacağını savlayan Ümit'in küçük detayları sayesinde herkesin hayatı algılayışı pozitif yönde değişmeye başlar. 

 

İnsanlar tarafından önce Zeynep'in onu sevdiğine, sonra da boynuzladığına inandırılan Kamyoncu Ali, kendi trajedisini hazırlar.

 

Bu arada Kaptan Ümit'in de bir sırrı vardır."

(Arka kapaktan alınmıştır.)