Türkçe - English
Türk sineması hakkında herşey

Aşk ve Komedi

İçimdeki Kadın

Nilgün Belgün
GOA Yayınları

Yayın Hazırlık:

Düzelti: Güneş Penso

: İstanbul

: 2010

: Türkçe

: Anı, Otobiyografi

: Sinema Sanatçıları

: 208 sf

: 791. 43028092 BEL 073138

ISBN : 978-6054-353-06-4


:

Belgün, Nilgün. Aşk ve Komedi: İçimdeki Kadın. İstanbul: GOA Yayınları, 2010.

"Nilgün, insana yaşama sevinci aşılar. Güven verir. Ciddiyetini güler yüzüyle, güler yüzünü samimiyetiyle dengeler. Bazen Büyükada'dan gelen bir esinti olur, bazen Ege'nin karşı kıyısından gelen bir selama dönüşür. Sahnede kararındadır, özel alanında coşkulu... Eski İstanbul'a özgü bir ağırbaşlılığı da, yeni yetmelere özgü haytalığı da kendine yakıştırır. Sırlar alır, sırlar verir ama esrarlı değildir. Hemen kaynaşır ama mesafeyi de gözetir. Eğlencelidir ama dağıtmaya temayülü yoktur. Velhasıl Nilgün Belgün candır. (Ahmet Hakan)

 

Nilgün; alçak gönüllüğünü, sıcakkanlılığını, sevimliliğini, tiyatrodan ve televizyondan sonra kitabına da yansıtmış. Bu nedenle ortaya kolay okunan, okuyana haz veren bir kitap çıkmış. Onu yürekten kutluyor, elinizdeki kitabın daha pek çok baskı yapacağına inanıyorum. (Müjdat Gezen)

 

İngilizlerin; "a chair warmer" dedikleri cinsten bir güzel insandır Nilgün Belgün. " A chair warmer." Yani oturduğu sandalyeyi ısıtan kişi. İngiliz'ler böyle tarifler; sıcak, sempatik aktristleri. Gerçekten de sıcacık bir hatundur Nilgün. Kendisiyle barışık, çevresiyle barışık bir sanatçıdır. Sanatın hemen her dalında uğraş verir. Hepsinde de başarılıdır. Tiyatro, sinema oyunculuğu, TV sunuculuğu, takdimcilik. Şimdi de yazı yazıyor. Başarılı olacaktır, hiç şüphem yok. Zevkle okunacak yazdıkları… Eline, beynine sağlık Nilgün. Tanrı gülen yüzünü hiç soldurmasın, başarıların katlanarak artsın. (Zeki Alasya)"

(Arka kapaktan alınmıştır.)