Türkçe - English
Türk sineması hakkında herşey

65 Yönetmenimizden Yerlilik, Ulusallık, Evrensellik Geriliminde Sinemamız

Donkişot Güncel Yayınlar

Derleyen: Artun Yeres

Redaksiyon: Süleyman Asaf

Editör: Veysel Atayman

: İstanbul

: Ekim 2005

: Türkçe

: Söyleşi-Röportaj, Biyografi, Araştırma-İnceleme

: Yönetmenler

: 353 sf

: 791.4309561 YER 092503

ISBN : 975-6511-44-3


:

Yeres, Artun (der.). 65 Yönetmenimizden Yerlilik, Ulusallık, Evrensellik Gerilimde Sinemamız. İstanbul: Donkişot Güncel Yayınlar, 2005.

''Yönetmen Artun Yeres, 80 dünya yönetmeniyle yapılan söyleşiler derlemesi "Göstermenin Sorumluluğu"ndan sonra, bilinçli bir seçme ve ayıklamayla Türk sinemasının yönetmenlerini, "yaptıklarıyla" değil "söyledikleriyle" karşımıza getiriyor. Söyleşiler bir mozaiğin irili ufaklı ve öznel parçalarını oluşturuyor. Söylenenlerin kimi iddialı, sinema kültürüyle renklendirilmiş, kimisi ise solgun, içeriksiz ve yer yer ironik. Kitap, bugün hızla 'global pazarın metaına' dönüşmekte olan dünya sinemasının geleceğinde yerimizin ne olabileceği, ne olması gerektiği tartışmalarının; geçmişteki, "yerli sinema"yı ulusal bir sinema kimliğine büründürme gayret ve arayışlarının yerini aldığı bir dönemde, yönetmenlerimizin sinemamıza ve sinemaya nasıl baktıklarını anlatıyor.

 

65 Yönetmenimizden Yerlilik, Ulusallık, Evrensellik Geriliminde Sinemamız: Yaptıklarımızın ve yapamadıklarımızın konuşmaları.''

(Arka kapaktan alınmıştır.)