Türkçe - English

Dondurmam Gaymak

Bir Ege Geyiği

Yüksel Aksu
Say Yayınları

Yayına Hazırlayan: Murat Batmankaya

Diğer Yazar: Ali Saydam, Hikmet Çetinkaya, Hakkı Devrim, Bünyamin Yılmaz, Sevin Okyay, Tolga Çandar, Ahmet Hakan, Hasan Pulur, Haşmet Babaoğlu, Işıl Özgentürk, Aslı Daldal, Ömer Lütfi Mete, Oktay Ekinci, Hüseyin Köse, Ali Sabuktay, Pakize Barışta, Alin Taşçıyan, Atilla Dorsay, Hızır Tüzel, Esra Karataş, Olkan Özyurt, Zahit Atam, Çağrı Kınıkoğlu, Nadir Öperli, Begüm Güzeldoğu, Pelin Özer

: İstanbul

: 2007

: Türkçe

: Söyleşi-Röportaj, Eleştiri, Senaryo

: 224 sf

: 791.437 AKS 061840

ISBN : 978-975-468-675-3


:

Aksu, Yüksel. Dondurmam Gaymak: Bir Ege Geyiği. İstanbul: Say Yayınları, 2007.

"Türkiye sinemasıyla barıştı... İlgi yarışında, Babam ve Oğlum'dan sonraki bayrağı Dondurmam Gaymak aldı. Sektörün devlerine kafa tutan dondurmacı Ali Usta'nın traji-komik hikâyesi, kısa sürede sınırlarımızın dışına taştı. Usta oyuncu Gérard Depardieu'ye, oradan da Oscar'a kadar uzandı... Gerçi adaylar arasında gösterilmedi, ama Türk halkının gönül birinciliğini kazandı. 

 

Yüksel Aksu'nun yazıp yönettiği Dondurmam Gaymak, amatör oyuncularla, Muğla halkının içten katılımayla çekilen bir film. O yörenin ağzı, geleneği ve hoşgörüsüyle kavrulmuş... Hiçbir 'katkı maddesi' içermiyor. Belki de bundan ötürü mütevazı davranıp imkânsızı isteyenlerin filmi... Ya da Don Kişot misali, kaybedilmiş bir davanın fedakâr kahramanın hikâyesi...

 

Dondurmam Gaymak sinemanın asıl görevinin düşündürerek eğlendirmek, böylece sanatların en yücesine, yaşama sanatına hizmet etmek olduğunu iddia eden Brecht'in söyleyip de yapamadığını başarmış yapıtlardan. (Ali Saydam)

 

Dondurmam Gaymak, bir anda, hiç böyle konumlanmamasına rağmen, Türkiye'nin kendi öz anti-küreselleşme simgesi oluyor. Bu filme giden herkes, vahşi kapitalizme bir gol atmış olacak. (Oray Eğin)" 

(Arka kapaktan alınmıştır.)

    • Kim Kimi Canlandırdı?
    • Dondurmam Gaymak (Senaryo)
    • Eleştiriler
    • Yüksel Aksu'yla Söyleşiler