Site Kullanım İlkeleri

TSA.org.tr, ön tarafta Türk sinemasına dair hafızanın yansıtıldığı ve yorumlandığı, güncelin  nabzının tutulduğu belirli ilkeler doğrultusunda sinema yayıncılığının yapıldığı, arka planda ise Türk sineması ile ilgili film, kişi, kitap, dergi, makale, söyleşi ve tez kategorilerinde sistematik künyelerin bulunduğu, yazılı, görsel ve işitsel belgelere dair arşiv veritabanı çalışmalarının yürütüldüğü bir Türk sineması internet platformudur.

 • Bilim ve Sanat Vakfı tarafından yürütülen Türk Sineması Araştırmaları (TSA) internet sitesi (bundan böyle “TSA.org.tr” olarak anılacaktır) ve internet sitesini  üye girişi yaparak veya yapmaksızın herhangi bir şekilde kullanan her türlü gerçek ve tüzel kişiler (bundan böyle “kullanıcı” olarak anılacaktır) bu sayfadaki şartlara uymayı kabul etmiş sayılır.

 

 • Bu sayfada yer alan kullanım şartları, değişikliklerin yine bu sayfada açıkça belirtilmesi şartıyla TSA.org.tr  tarafından herhangi bir anda tek taraflı olarak değiştirilebilir.

 

 • Kullanıcının TSA.org.tr.’ye arşiv talebi gönderebilmesi, bilgi/belge paylaşımında bulunabilmesi, içeriklere yorum yapabilmesi, liste oluşturabilmesi, seçtiği içerikleri listelere ekleyebilmesi için anasayfada “Üye Ol”a tıklamak suretiyle; e-posta adresi, kullanıcı adı, ad, soyad, şifre ve talep edilecek diğer verileri girerek ya da Facebook hesabı ile giriş yaparak TSA.org.tr’ye üye olması gerekmekte olup; içerik okumak ve içerik paylaşmak hizmetlerinden ise üyelik hesabı açılması gerekmeksizin yararlanılabilir.

 

 • Kullanıcının üyelik formunu doldurarak TSA.org.tr ile paylaştığı bilgiler, doğru kabul edilir. Bilgilerin yanlış olmasından kaynaklanacak her türlü sorumluluk kullanıcıya, üyeye, aittir.

 

 • Kullanıcı, üyelik hesabı için doğru ve eksiksiz bir biçimde bilgi sağlama ve bu bilgileri sürekli güncel tutmakla yükümlüdür.

 

 • Kullanıcı adı ve şifre sadece kullanıcıya aittir. Bir üyeliği birden fazla kişi kullanamaz. Kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak yapılan tüm işlemlerin, aksi ispat edilmediği sürece ilgili kullanıcı tarafından yapıldığı kabul edilecektir.

 

 • Bir kişi herhangi bir amaçla birden fazla üyelik yapamaz. Farklı kullanıcı adlarının aynı kişiye ait olduğunun tespit etmesi halinde, TSA söz konusu kişinin tüm üyeliklerini derhal ve tek taraflı olarak feshetme ve ilgili kullanıcının bu siteye erişimini engelleme hakkına sahiptir.

 

 • Üyelik hesabında hukuka aykırılık unsuru taşıyan hiçbir veri yer almamalıdır. Başkası gibi davranarak, izin almaksızın herhangi bir bireye ait bir isim kullanarak ya da insanları kışkırtacak saldırgan bir kullanıcı adı oluşturulamaz.

 

 • Kullanıcı, TSA.org.tr’ye Facebook hesabı ile üye oluyorsa, TSA.org.tr’nin Facebook profilinde yer alan ve Facebook tarafından üye olunurken kullanıcıya iletilen bilgilere TSA.org.tr’nin sağladığı hizmetler doğrultusunda erişim sağlama imkanı tanımış sayılmaktadır. Kullanıcı, Facebook hesabında yer alan gizlilik ayarlarından hangi bilgilerinin TSA.org.tr tarafından erişilebilir olacağını ayarlayabilir.

 

 • Kullanıcı, TSA.org.tr’de kayıtlı üyelik hesabını, profil ayarlarında yer alan “Üyeliğimi Sil” butonunu tıklayarak kapatabilir. Üyelik hesabı kapatıldıktan sonra yeniden aktif hale getirmek mümkün değildir.

 

 • Kullanıcı, TSA.org.tr’nin dilediği zaman üyelerini herhangi bir sebeple ödüllendirebileceği gibi tek taraflı olarak üyeliğine son verebileceğini, üyelik hesabını geçici ya da kalıcı olarak kapatabileceğini, üyelik hesabındaki bilgileri silebileceğini, böyle bir durumda TSA.org.tr’den hiçbir talepte bulunamayacağını gayrikabili rücu biçimde kabul etmiştir.

 

 • TSA.org.tr, üyeler tarafından 1 (bir) yıl boyunca işletilmeyen, 1 (bir) yıl boyunca TSA.org.tr’ye yazılı veya görsel giriş yapılmayan veya güncellenmeyen, üyelik hesaplarını silebilir.

 

 • Bu sitenin içerdiği bilgilerin telif hakkı –aksi belirtilmedikçe– TSA.org.tr’ya aittir ve gerek TSA.org.tr’nin gerekse adı TSA.org.tr tarafından açıklanan hak sahibinin hakları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili uluslararası mevzuat kapsamında hukuki koruma altındadır. Site özgün içeriğinin izinsiz olarak kısmen veya tamamen indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, işlenmesi ve yayınlanması ve bunlara teşebbüs edilmesi yasaktır. TSA.org.tr’nin açık bir yazılı izni olmaksızın, içeriği dağıtılamaz veya ticari olarak kullanılamaz. TSA.org.tr bu gibi faaliyetlerde bulunduğunu tespit ettiği kullanıcı aleyhine yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

 

 • Kullanıcının TSA.org.tr interaktif sistemlerini kullanarak site üzerinden paylaştığı herhangi yazılı, görsel ve işitsel  materyalin veya içeriğin, haklarının kullanıcıya ait olduğu varsayılmaktadır. Hukuken geçerli oldukları ve üçüncü şahısların haklarını ihlal etmedikleri sürece, bu hakları üzerinde dilediği şekilde tasarrufta bulunma hakkı ortadan kalkmamaktadır ancak paylaşarak TSA.org.tr’ye söz konusu içeriği derleme, işleme ve yayınlama hakkını, süresiz ve gayri münhasır olarak verir.

 

 • TSA.org.tr, yasalara aykırı olmayan çeşitli teknolojik araçlar yardımıyla, kullanıcı hakkında istatistiki bilgi toplama ve bu bilgileri reklam yayın sisteminde ve içerik sisteminde kullanma hakkına sahiptir.

 

 • Kullanıcı, TSA.org.tr’nin herhangi bir içerik paylaşım alanını kullanırken telif hakları yasasına uymak zorundadır. Telif hakkı başkasına ait yazı, metin, video, resim, fotoğraf, yazılım, dijital ses kaydı (MP3 ve diğer dijital ses formatları vs.) dokümanların kullanıcı tarafından TSA.org.tr üzerinden paylaşılmasından dolayı çıkacak anlaşmazlıklarda, TSA.org.tr taraf olarak gösterilemez, maddi veya manevi olarak sorumlu tutulamaz. Bu gibi durumlarda, üçüncü şahıslara taraf kullanıcıdır ve doğacak olan bütün maddi veya manevi zararları karşılamayı kullanıcı kabul eder. Bu gibi durumlarda TSA.org.tr, telif hak sahiplerinin içeriği yayından kaldırma başvurularını yerini getirir.

 

 • Kullanıcı, sitenin sunduğu çeşitli hizmetleri kullanırken, genel ahlaka, yürürlükteki tüm yasa ve yönetmeliklere ve ilgili uluslararası mevzuata uymakla yükümlüdür. Kullanıcı adı da dahil olmak üzere TSA.org.tr’ye gönderilen tüm bilgiler ve belgeler,  interaktif sistemleri kullanarak eklenmesi önerilen yazılı, görsel ve işitsel tüm materyallerin genel ahlaka ve söz konusu yasa ve yönetmeliklere uygun olması zorunludur. Siteye gönderilen bilgilerin genel ahlaka ve kanunlara aykırı olması nedeniyle TSA.org.tr hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk kabul etmemektedir ve bu durumdan doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluk münhasıran kullanıcıya ait olacaktır.

 

 • TSA.org.tr, Türk sineması ile ilgili bilgi, belge ve görsellerin yer aldığı bir internet platformudur. Sitenin iletişim kanallarının amacı,Türk sineması ile ilgili mevzularda paylaşımda bulunmak, yorum yapmak ve müzakere etmektir.  Kullanıcı bu iletişim kanalları üzerinden küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren veya reklam içeren yorumlarını iletmesi halinde TSA.org.tr, sitenin amacı dışına çıkan ilgili içeriği yayına almama, bu tarz paylaşımların devam etmesi halinde kullanıcının siteye erişimini engelleme, kullanıcı aleyhine yasal işlem başlatma ve eğer sehven yayına girdiyse bu içeriği kaldırma hakkına sahiptir.

 

 • TSA.org.tr’nin yazılım ve donanım sistemlerinin zarar görmesini, bu suretle işlemez hale gelmesini, ciddi ölçüde yavaşlamasını amaçlayan her türlü davranış ve işlem yasaktır. Otomatik programlar kullanılarak çok sayıda sorgu veya üyelik kaydı yapılması veya otomatik yöntemlerle siteye çok sayıda talep veya bilgi gönderilmesi de bu yasak kapsamındadır. TSA.org.tr, bu gibi faaliyetlerde bulunduğunu tespit ettiği kullanıcının siteye erişimini engelleme ve yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

 

 • Sitede yayınlanan reklamlara ve tanıtım metinlerine, bilgi alma amacı dışında çok sayıda manüel veya otomatik tıklama yapmak yasaktır. TSA.org.tr, normal bir kullanıcı davranışına uymayan bu gibi tıklama faaliyetlerinde bulunduğunu tespit ettiği kullanıcının siteye erişimini engelleme ve yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

 

 • TSA.org.tr link verdiği, banner yoluyla veya başka yollarla tanıtımını yaptığı site, ürün veya hizmetlerin içeriğinden ve kalitesinden sorumlu değildir.

 

 • Bu sayfada yer alan kullanım ilkeleriyle ilgili olarak ortaya çıkabilecek tüm ihtilaflar, Türk hukukuna ve İstanbul Mahkemeleri ve icra dairelerinin yargı yetkisine tabidir.