Burak Ağdemir: 'Seni Sakar Şakir, Çiçek Abbas Anlar'
Zeynep Turan - Söyleşi July 15, 2015

Şener Şen, Kemal Sunal, Sadri Alışık, Hülya Koçyiğit, İlyas Salman ve Türkan Şoray gibi isimlerin canlandırdığı Yeşilçam’ın kült karakterlerini illüstrasyon çalışmasıyla renklendiren, yeniden yorumlayan Burak Ağdemir'in çizim merakı, çocukken izlediği bir filmden kaynaklanır.

 

Burak Ağdemir, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı bölümünden mezun. Aynı bölümde yüksek lisansına devam ediyor. Ağdemir'in çizim serüveni 1995 yılında, altı yaşında, Balıkesir Şan Sineması'nda Aslan Kral filmini izlemesiyle başlar. İlk sinema deneyiminin heyecanıyla eve döner dönmez filmde gördüğü karakterlerin birebir çizimini yapar. Simba ve diğerlerini kağıt üzerinde gören ailesi şaşırır, bu ilk çalışmaları Ağdemir’in sinema ve çizgilerle olan irtibatını güçlendirecektir.

 

Ağdemir’in ilham kaynağı sinema ve müzik; storyboard çizimleri ve afiş tasarımlarına özellikle ilgi duyuyor. Çocukluğu ile ilgili en önemli mutluluk kaynaklarından biri Yeşilçam filmleri, özellikle de Kemal Sunal: “O güldüğü anda antidepresan etkisi oluyor bende, iyi hissediyorum.” Yeşilçam karakterlerini çizme isteğini ise şöyle açıklıyor: ''Etrafıma baktığımda illüstratörlerin orta dünya faktörlerine eğildiğini gördüm. Ejderhalar ilgi çekiyor tabii ama kendi değerlerimize neden sahip çıkılmıyor? O yüzden kendi çapımda bu değerleri düşünerek bir şeyler karaladım. Başlangıçta sadece bu çizimlerin bana iyi hissettireceğini düşünmüştüm fakat insanlar tarafından da sevildi.''

 

Ağdemir, geçtiğimiz günlerde “Yeşilçam'ın Kötüleri” illüstrasyon çalışmasıyla tanıdığımız Hakan Arslan ile Kafa Dergisi'nde beraber çalışıyor. Yeşilçam'a dair bu merakın ve çizim isteğinin geçmişe olan saygıdan, sevgiden, özlemden kaynaklandığını söylüyor: ''Zaten öyle güzel ayrıntılar ve zengin bir kaynak var ki beslenmemek mümkün değil. Özümüzü bilmemiz bizim iyiliğimize. Çünkü seni Dean Winchester anlamaz. Sakar Şakir, Çiçek Abbas anlar, çünkü bizdendir. Çocukluğundan bir parçadır.''

 

Çizimlerinin sosyal medyada gördüğü ilgiyi de yine geçmişe duyulan özlemle açıklıyor Ağdemir, insanların Yeşilçam'a değer verdiğini ve bir şekilde o günleri yad etmek istediklerini söylüyor.

 

Ağdemir, Kafa Dergisi'ndeki çalışmalarına devam ediyor. TRT Okul'da yayınlanan Matematik Hikâyeleri animasyon projesinde çalışırken, GTR Müzik'te yaklaşık bir yıldır çeşitli tasarımlar yapıyor. Ayrıca Arzu Film ile yeni bir proje üzerinde çalışıyor.