Telif Haklarında Çözüm Arayışları
Betül Durdu - Yorum October 15, 2015

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin Avrupa Birliği Bakanlığı desteği ve AG DOK (Alman Belgesel Sinemacılar Birliği) ortaklığıyla yürüttüğü Telif Hakları ve Online Yayıncılık Projesi tamamlandı. 

 

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin Avrupa Birliği Bakanlığı desteği ve AG DOK (Alman Belgesel Sinemacılar Birliği) ortaklığıyla yürüttüğü Telif Hakları ve Online Yayıncılık Projesi tamamlandı. Proje kapsamında yürütülen çalışmalar ve elde edilen sonuçların değerlendirildiği kapanış toplantısı 13 Ekim Salı günü Pera Müzesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Meslek Birlikleri Daire Başkanı Bilge Kılıç, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Ticaret, Ekonomi ve Tarım Bölüm başkanı Balazs Gargya, AG DOK CEO’su Thomas Frickel, Danimarka Film Yönetmenleri Birliği Genel Sekteri Sandra Anne Piras gibi telif hakları konusunda çalışmalar yapan uzman isimler katıldı.

 

“Sinema Endüstrisinde Toplu Hak Yönetimi” ve “Online Video Yayıncılıkta İçerik Yönetimi” olmak üzere iki ana başlık altında önceden yapılmış olan çalışmalar değerlendirilerek toplantıda mevcut durumun analizi yapıldı. Danimarka ve Almanya’daki en yeni ve güncel sistemler de göz önünde bulundurularak toplu hak yönetimi ve işlevsel bir telif dağılım modelinin uygulanabilmesi için neler yapılabileceği konuşuldu. Halihazırda müzik sektöründe uygulanan ve çok önemli gelir kaynaklarından biri olan kişisel kopyalama harcının (Copyright Levy) sinema sektöründe de uygulanabilirliğinin mümkün olduğu ifade edildi. Hukuki eksiklerin giderilmesi sonucunda kişisel kopyalama harcının dağıtımının meslek birlikleri üzerinden nasıl sağlanacağına dair farklı telif dağıtım modelleri üzerinde duruldu. Buna göre telif haklarının geçmişten günümüze değişen dinamiklere uygun olarak yeniden yapılandırılması gerektiği belirtildi. Bilge Kılıç, telif hakları konusuyla ilgili mevcut kanun taslağını hazır olduğunu ve bu konuda meslek birlikleriyle işbirliği içinde çalışmanın sektörün dinamiklerine uygun bir sistem kurmak açısından önemli olduğunu söyledi.

 

Değişen teknolojiyle birlikte günümüzde online yayıncılığın eser sahipleri için çok önemli bir mecra haline geldiğini ifade eden WediaCorp CEO'su ve Youtube Türkiye Partneri Funda Şen ise online yayıncılık alanında yasal içerik yayınlamak ve korumak için kullanılabilecek kanallardan bahsetti. Şen, WediaCorp olarak herhangi bir içeriğin hak sahibinin izni olmaksızın internet ortamında paylaşıma sokulması halinde hak sahibinin içeriğini korumak için izledikleri yasal süreçleri anlattı.

 

Uluslararası mevzuat ve uluslararası mesleki organizasyonların telif hakları yönetimi, dağılımına ilişkin deneyim ve çözümleri, toplu hak yönetimi ve bunların ülkemiz sistemine uygulanabilir olup olamayacağı konusundaki yapılan çalışmalar neticesinde sinema endüstrisinde telif haklarını çözme ve sinema haricindeki diğer alanlarda da çatı organizasyon oluşturulması hedefleniyor.

 

Fotoğraf: Betül Durdu