Ahmet Uluçay’ın Günlükleri de Kitaplaşacak
Koray Sevindi - Yorum November 09, 2015

TÜYAP’ta “Küller ve Kemikler: Ahmet Uluçay Sineması” başlıklı bir söyleşi düzenlendi. Sanatçının konuşulduğu programda Ahmet Uluçay’ın hikâye ve senaryo kitabının ardından günlüklerinin basılacağı müjdesi verildi.

2015 TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı kapsamında Küre Yayınları tarafından "Küller ve Kemikler: Ahmet Uluçay Sineması" başlıklı bir söyleşi düzenlendi. Ahmet Uluçay'ın Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filminin senaryo kitabıyla Küller ve Kemikler adındaki öykü kitabının da tanıtıldığı söyleşinin konuşmacıları İdris Uluçay, Murat Pay ve Sinan Sertel'di.

 

Program, Ahmet Uluçay'ın Minyatür Kosmos'da Rüya ve Exorcise kısa filmlerinin gösterimiyle başladı. İlk olarak sözü Murat Pay aldı. Ahmet Uluçay'la ilgili kısa bir bilgi vererek yönetmenin Türk sinemasındaki önemini ve etkisini anlattı. Uluçay'ın film yaparken yaşadığı zorluklara değinen Pay, yönetmenin bu kadar az film yapmış olmasına rağmen çok fazla insanı etkilediğinden ve film yapmaya çalışanlar için önemli bir rol model olduğundan bahsetti. Sinan Sertel ise Ahmet Uluçay'ın kendi film yapma serüvenindeki yerini ve katkısını anlattı. Uluçay'ın "Sinemayı Edison ile Lumiere kardeşler bulmasaydı mutlaka bu köyde İsmail'le biz bulurduk." sözüne de değinen Sertel, yönetmenin vizyonundan ve film yapma azminden bahsetti. Son olarak söz Ahmet Uluçay'ın oğlu İdris Uluçay’a verildi. Babası 40 yaşına gelinceye kadar İdris Uluçay’a sinemayla ilgilendiğini söylemez. Sebebi çevre baskısından çekinmesidir. İdris Uluçay, sinemayla ilgilendiğini duyunca köydekilerin babasına deli dediğini, yaşadıkları maddi zorlukları ve babası ödüller alıp adını duyurunca köydekilerin onu takdir edip kabullendiklerini anlattı. Evlerinde çok büyük bir kütüphanelerinin olduğunu ve Ahmet Uluçay'ın kitap okumayı çok sevdiğini sözlerine ekleyen İdris Uluçay, izleyicilerden birinin sorusu üzerine, babasının Bergman ve Tarkovski sinemasını çok sevdiğinden, Dostoyevski ile Peyami Safa'yı da sıklıkla okuduğundan bahsetti. İdris Uluçay, babasının 20'li yaşlarda yazdığı bir romanının ve çektiği bir kısa filmin kaybolduğunu da dile getirdi.

 

Son olarak sözü alan Murat Pay’ın yönetmenin hayranlarına bir de müjdesi vardı. Ahmet Uluçay'ın günlüklerinin de yakında kitaplaştırılacağını katılımcılarla paylaştı.