Karpuz Kabuğuyla Ummanları Aşmak
Ayşe Adlı - İnceleme December 02, 2015

Ahmet Uluçay’ın ismini dünyaya duyuran filmdi Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak. İronik bir isim seçmişti yönetmen. İddiayı ölçülü ve gerçekçi tutmak gerekiyordu. Ancak kendi hikâyesi, bunun tam da aksini ispat ediyordu…

“Karpuzcu Kemal, cami avlusunda sırtını parmaklıklara vermiş oturuyor. Dalgın. Düşünceli… Cami avlusundaki musalla taşında, üstünde yeşil örtü bulunan bir tabut bekliyor. Kemal gözlerini kırpmadan sürekli tabuta bakıyor. Tabutun üstündeki yeşil örtü kımıldıyor (gibi). Sanki ölü nefes alıyor, nefes aldıkça karnı inip kalkıyor (gibi). Kemal sigarasından derin nefesler çekiyor. Recep elindeki bezi sallayarak karpuzların üstündeki tozları silkeliyor, sinekleri kovalıyor. Nezihe elinde tuttuğu ağzı açık gaz tenekesiyle sergiye yaklaşıyor.”

 

Ahmet Uluçay, çocukluğundan beri rüyasını gördüğü filminin senaryosuna bu cümlelerle başlıyor. İlk gençlik günlerindeki iki delikanlıya veriyor; umudu, aşkı, tutkuyu anlatma vazifesini. Ve o zayıf omuzların altında ezilmeyecekleri bir hafiflikte kuruyor öyküsünü. Dozu hakikate karşılık gelen bir ilişkiler ağı kuruyor Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ta. Recep ve Mehmet, karpuz kabuğundan yapılmış bir gemiyle ne kadar yol alınabilecekse o kadarına razı. Mesafe kısa diye hayata küsmelerine müsade yok!

 

Küre Yayınları’ndan çıkan Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak senaryo kitabı, filmin yurtiçinde ve dışında kazandığı başarının ne kadar isabetli olduğunu bir kere daha hatırlatıyor okurlarına. Uluçay’ın filme yansıttığı görüntüler gibi hikâyesine seçtiği kelimeler de abartısız, samimi, gerçek…

 

Ahmet Uluçay, ilkokul yıllarında köye gelen bir seyyar sinema sayesinde tanışıyor beyaz perdeyle. Ve o gün kapıldığı büyü, zamanla bütün mevcudiyetini kuşatıyor. Doğduğu kasabada geçiriyor ömrünü. O şartlarda altında ‘imkânsızı’ büyütüyor içinde. Zira ‘sinema ve resim gibi şeyler zengin çocukların işi!’ çoğunluğun kanaatine göre. Oysa Uluçay’ın kısa ömrü yetiyor aksini ispata.

           

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, samimi, mütevazı ve bir o kadar gerçekçi diliyle sinemaya dair ezberleri gözden geçirmeye davet etmişti izleyicisini. Modern teknoloji ürünü malzemeleri, profesyonel oyuncuları, milyon dolarlık bütçesi yoktu Uluçay’ın. Pek kolay cesaret edilemeyecek bir şeyi göze alarak; ‘bildiği her şeyi unutarak sinema yapıyordu’ o.

 

Kısa filmleriyle aldığı ödüller çocukluk hayallerine bir adım daha yaklaştırmıştı Uluçay’ı. Yönetmen Ezel Akay’la tanıştıktan sonra yaşananları ve Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filminin senaryosunun nasıl yazıldığını şöyle anlatmıştı bir ropörtajanda: “Uzun metrajlı film yapmak için onu ikna etmeye çalıştım. Israrlarımdan etkilenmiş olacak ki bana ‘Senaryoyu yaz!’ dedi. İki yıl boyunca senaryoyu yazamadım. Bir yerde takıldı kaldı. Bir gün Ezel Akay beni aradı. ‘Senaryo hazır mı?’ dedi. Hazır değildi ama ‘hazır’ dedim. İki gün içinde senaryoyu bitirdim.” Görünürde iki güne sığan yazım sürecinde Ahmet Uluçay, ömrünü gerçekleştirmeye adadığı hayalini anlatıyor aslında.

 

Kütahya’nın bir köyünde yaşayan ve yaz tatilinde kasabada çıraklık yapan Recep ile Mehmet’in hikâyesi böylelikle çıkıyor ortaya. İlk gençlik sancıları, uzak hayaller, kalp kırıklıkları, dostluklar… Kitabın sunuş yazısında Ayşe Pay, Uluçay’ın sinema yolculuğunu imkânsızlığın içindeki imkânın keşfi olarak tarif ediyor. “Filmleri, çocukluğun bakir, kural tanımaz, hayalbaz iklimine bir yolculuk vaadidir. Çocukluğunu, korkularını, düşlerini, cinlerini kovmadan, onlarla bir arada yaşayan Uluçay, eşyayla, ışıkla, gölgeyle, düşlerle oynadığı gibi kavramlarla da oynar. Örneğin onun evreninde ölüm yaşamın zıddı olmadığından Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmindeki ölü nefes alır.”

 

Bazen bir faslı bitirdiğini sanırken yeni başlıyordur insan. Bazen de, tıpkı Uluçay gibi, başında olduğunu düşünürken sonuna gelmiştir hikâyenin. Sözü ve yolu uzatmadan tamamlamıştır vazifesini. Ancak bundan haberi yoktur elbette. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’tan daha iyi bir film yapamamak endişesi, beyhudedir bu yüzden…

 

 

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Ahmet Uluçay

Küre Yayınları

102 sayfa

0212 520 66 41 - 42