Oyunculuk Tüyoları
Ayşe Adlı - İnceleme March 11, 2016

Tiyatroda, sinemada oyuncuları izliyor ve performansları ölçüsünde zevk alıyoruz sergiledikleri hikâyeden. Peki, bir oyuncuyu başarılı yapan nedir? Rol yapmak herkesin başarabileceği bir iş midir? Okuyun ve kendiniz karar verin!

Biri yıllardır yüzlerce oyunu sahneye koyan, pek çok oyunda rol almış bir tiyatrocu, diğeri sinema teknolojisi alanında çalışan iki profesyonel tarafından kaleme alınmış bir kitap Tiyatro, Sinema, Televizyon, Dizi Oyunculuğu. Sema Fener ve Yıldırım Yanılmaz, Edirne Film Festivali desteği ile yayımladıkları kitapta, işin başındakiler ve amatör oyunculuk meraklıları için giriş niteliğinde bilgiler veriyor. Bu eğitimin ana başlıkları; Düzgün ve Anlaşılır Konuşma, Beden Kullanımı, Sahne Alan Eğitimi, Konsantrasyon, Mimik, Müzik Eğitimi ve Dans başlıklarından oluşuyor.

Kendi içinde farklılıklar gösterse de oyunculuğun temeli tiyatro eğitiminden geçiyor. Ve bir oyuncuyu oyuncu yapan özelliklerin başında, sesi ve sesini kullanma becerisi geliyor. Sesin gevşek ve rahat oluşu, bedeninin rahatlığını, rolün başarıyla sergilenmesini doğrudan etkiliyor.  Okuyucuları için temel alıştırmalar da veren yazarlar, düzgün, anlaşılır ve ölçülü konuşmayı hedef alıyor. Nefes kontrolünden harflerin ve hecelerin telaffuzuna, noktalama işaretlerinin konuşmaya etkisine önemli konu başlıkları yer alıyor bu bölümde. Nokta, yazımda cümlenin bittiğine işaret ediyor. Aynı sembolün konuşmadaki karşılığı ise tonlama sayesinde ifade buluyor. Konuşma dilinde nokta; ifadeyi tamamladıktan sonra bir kez nefes alıp vermek zamanı duraklamak olarak açıklanıyor. Virgül ise yarım nefes durduruyor konuşmacıyı. Virgüllerde, devam gelecek anlamında bir tonlama yapmak gerekiyorBeden hareketleri, ritm duygusu, inandırıcılık, rol uygulamaları gibi başlıkları teorik çerçeveleri ve örnekleriyle ele alan kitap, oyunculuk alanında kariyer yapacaklar ve iletişimini güçlendirmek isteyenler için faydalı ve eğlenceli bir eser.

           

Tiyatro, Sinema, Televizyon, Dizi Oyunculuğu

Sema Fener / Yıldırım Yanılmaz

Edirne Film Festivali Yayınları

200 sayfa