Türk Sineması 2015 Yıllığı
Dosya June 29, 2016

"Web sitesinde yıl içerisinde paylaşılan bilgileri tek bir elde toplayarak kolay bir şekilde paylaşabilmek için 2015 yılıyla birlikte dijital yıllık projesini hayat geçirmeye karar verdik."

1 Haziran 2014 tarihinde yayına başlayan Türk Sineması Araştırmaları (TSA) veritabanı geçmişten günümüze Türk sinemasıyla ilgili mevcut yazılı, işitsel ve görsel arşivi uluslararası standartlarda dijitalize edip kategorileştirerek internet üzerinden kullanıcılarına sunuyor. 7.600’ün üzerinde filmin detaylı künyesine, 4000’e yakın filmin sinopsisine, 2.000 kişinin biyografisine, binin üzerinde kitabın bilgisine ve 35.000’den fazla görsele ulaşılabilen veritabanında, geçmişin hafızası gibi güncelin de kaydı tutuluyor. Bu sebeple de güncel filmlere, olaylara ve etkinliklere tsa.org.tr adresi üzerinden ulaşmak ve gündelik gelişmeleri buradan takip etmek mümkün.

 

Web sitesinde yıl içerisinde paylaşılan bilgileri tek bir elde toplayarak kolay bir şekilde paylaşabilmek için 2015 yılıyla birlikte dijital yıllık projesini hayat geçirmeye karar verdik. Yıllıkla birlikte hem güncel hafızayı muhafaza etme hem de araştırmacılara bir kaynak sunma imkânına eriştik. Yıllığı oluştururken temel hedefimiz, veritabanı ve web sitesi üzerinden tutulan dijitalin arşivi kullanıcılara bütünlüklü bir şekilde sunulması ve bilgiye ulaşımın kolaylaştırılmasıydı.

 

Bir ülke sinemasının yıllığını hazırlarken, önceliğimiz yıllığa konu olan yıl aralığı içinde vizyona giren filmler, bu filmlerin künye bilgileri, sinopsisleri ve vizyon tarihleriydi. Bakanlık desteğiyle çekilen filmler, filmlerin seyirci sayıları ve gişe rakamları gibi detaylarla birlikte sinemamızın genel görünümünü çıkarmaya çalıştık. Daha sonra ise yıl içinde düzenlenen film festivalleri, verilen ödüller, çıkan sinema kitapları ve yıl içinde vefat eden sinemacıların bilgilerine yer verdik. Son olarak da ülkemizde faal bir şekilde bulunan sinema dergileri, sinema siteleri ve film şirketlerinin bilgilerini yıllığa ekledik.

 

Türk Sineması 2015 Yıllığı İçerik

  • 2015 Yılı Vizyon Takvimi
  • 2015’te Vizyona Giren Türk Filmleri
  • Kültür Bakanlığı’ndan Destek Alan Filmler
  • Filmlerin Bilet Sayıları ve Gişe Hasılatları Listesi
  • Türkiye’de Düzenlenen Film Festivalleri
  • 2015’te Satışa Çıkan Kitapların Listesi
  • 2015 Yılında Vefat Edenler
  • Türkiye’de Yayın Yapan Sinema Dergileri ve Elektronik Yayınlar
  • Sinema Siteleri
  • Yapım Şirketleri Listesi

Türk Sineması 2015 Yıllığını e-dergi olarak okumak için tıklayınız. 

PDF formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.