İran’daki Çağdaş Türk Filmleri Haftası’ndan Notlar
Yorum January 31, 2017

İran’ın başkenti Tahran'da, 22-28 Ocak 2017 tarihleri arasında Tahran Yunus Emre Enstitüsü'nün (TYEE) İran Sanatçılar Evi'yle ortak düzenlediği ve Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği ve Türk Sineması Araştırmaları (TSA) tarafından da desteklenen Çağdaş Türk Filmleri Haftası yoğun bir katılımın ardından nihayete erdi.

 

İran’ın başkenti Tahran'da, 22-28 Ocak 2017 tarihleri arasında Tahran Yunus Emre Enstitüsü'nün (TYEE) İran Sanatçılar Evi'yle ortak düzenlediği ve Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği ve Bilim ve Sanat Vakfı, Türk Sineması Araştırmaları (TSA) tarafından da desteklenen Çağdaş Türk Filmleri Haftası, Mahmut Fazıl Coşkun'un Uzak İhtimal filmiyle açıldı.

 

Uzak İhtimal’in yanı sıra Sivas, Bir Zamanlar Anadolu’da, Kış Uykusu, Üç Yol, Bal ve Kelebeğin Rüyası filmleri de İran’daki seyircilerle buluştu. Bazı filmlerden sonra yönetmen söyleşileri de gerçekleşti. Mahmut Fazıl Coşkun film gösteriminin ardından sorulan sorulara cevap verdi. Etkinliğe katılan Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ise, “Açılış programında Uzak İhtimal filminin seçilmesi beni memnun etti. Bu film, son yıllarda yaşanan medeniyetler çatışması, din temelli ayrımcılık ve aidiyet konularında eylem yönünden çok başarılıdır.” şeklinde bir değerlendirmede bulundu. Üç Yol filminin gösteriminden sonra da yönetmen Faysal Soysal ve Hasanali Yıldırım’la bir söyleşi gerçekleştirildi. Son günde ise İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan ve sinema yazarı Barış Saydam’ın katılımıyla Hüseyin Lale moderatörlüğünde Erken Dönem Türk Sineması başlığı altında bir panel düzenlendi.

 

İran Sanatçılar Evi’ndeki etkinliğe İranlı seyircilerin katılımı yoğundu. Bütün filmlerde salon tamamen doldu ve bazı seyirciler filmleri ayakta izlemek zorunda kaldı. Filmlerden sonra da salondan ayrılmayan seyirciler, düzenlenen söyleşi programlarını ve panelleri büyük bir dikkatle takip etti. Etkinliği organize eden Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Turgay Şafak, Çağdaş Türk Filmleri Haftası etkinliği ile son yıllarda çeşitli festivallerde ödüller kazanan Türk filmlerini İranlı sinemaseverlerle buluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Şafak, “Bunun için son 10-15 yıl içinde yapılan filmleri tercih ettik.” diye konuştu. Filmleri büyük beğeniyle izlediğini dile getiren İranlı bir seyirci ise, “Türk ve İran sineması birbirine çok yakın. Kültür, din ve hatta dil açısından birbirimizle ortak çok bağlarımız var. Böylesi ortak faaliyetler daha çok yapılmalı.” ifadelerini kullandı.