Komedyenden Halk Kahramanına Kemal Sunal
Esra Tice Yıldırım - İnceleme November 11, 2014

Kemal Sunal film konularını seçerken halka yakın olmasına, mesajların halka geçmesine, güldürürken bir şeyler öğretmeye, eğlendirici ve dinlendirici olmasına dikkat etmektedir. 

 

Ali Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 tarihinde İstanbul’un Küçükpazar semtinde doğdu. Mimar Sinan İlkokulu’nun ardından Vefa Lisesi’ni bitirdi. Lise son sınıftayken sanata ilgi duymaya başladı. Felsefe öğretmeni Belkıs Balkır teşvikiyle Kent Oyuncuları’nda tiyatroya başladı. Zoraki Takip, Fadik Kız ve Deli İbrahimoyunlarında yer aldı, profesyonel oldu. Bu arada üniversiteye başladı, ilk önceleri tiyatro ile üniversiteyi bir arada götürmeye çalıştıysa da, daha sonra üniversite öğrenimine ara vermek zorunda kaldı.

 

Kemal Sunal, Pendik Tiyatrosu’nun kuruluşuna katıldı. Şarkıcı Kız adlı oyunda oynadı. Daha sonra sırasıyla Ulvi Uraz, Ayfer Feray ve en son Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda oynadı. Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda Yalova Kaymakamı, Nina, Murtaza, Gözleri Kaparım Vazifemi Yaparım, Hababam Sınıfı adlı oyunlarda yer aldı. Deve kuşu Kabare Tiyatrosu’nda ise Astronot Niyazi, Dün Bugün, Gergedan, Ha Bu Diyar Yar Bana Bir Eğlence gibi oyunlarda rol aldı. Ertem Eğilmez’in Tatlı Dillim adlı filmindeki bir rol için kendisini beğenip seçmesiyle de sinemaya adım attı.

 

Tiyatro ile sinemayı bir müddet birlikte götüren Kemal Sunal, 1974 yılında tiyatroyu bırakarak tüm enerjisini sinemaya verdi.  Kısa sürede başrol oyunculuğuna yükseldi,  sinemada toplamda 82 filmde oynadı. Sunal, 1977 yılında Antalya Film Festivali’nde Kapıcılar Kralı filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. 1989’da 2. Ankara Film Şenliği’nde de Düttürü Dünyafilmiyle yine en İyi Erkek Oyuncu ödülü aldı.

 

Üniversiteyi bitirerek, gençlere örnek olmayı isteyen Kemal Sunal, üniversiteye kaldığı yerden devam edip 1995 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Aynı yıl, Yüksek Lisans öğrenimini de tamamladıktan sonra, Televizyon ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü başlıklı bir tez hazırladı.

 

Kemal Sunal filmlerinin konularının en önemli özelliği; Türk toplumsal hayatını her döneminde yaşanan ve yaşanması muhtemel olaylardan seçilmesi yani güncelliğini hiçbir zaman kaybetmeyecek olmasıdır. Sunal, film konularını seçerken halka yakın olmasına, mesajların halka geçmesine, güldürürken bir şeyler öğretmeye, eğlendirici ve dinlendirici olmasına dikkat etmektedir. Buna 1978 yapımı Kibar Feyzo filmini örnek verebiliriz.

 

Türk ulusu genelde duygusal bir karaktere sahiptir ve Kemal Sunal, güçsüzlere, haksızlığa uğrayanlara karşı şevkat, sevgi ve sempati duygularını yoğunlaştırarak ön plana çıkartmıştır. Halk, kendinden bir şeyler bulduğu ölçüde kendini sanatçının yerine koyar, onunla özdeşleşir. Bu durum Kemal Sunal filmlerinde açıkça görülen bir olgudur. Keloğlan’ın saflığını, Nasreddin Hoca’nın uyanık, cin fikirlerini, ince esprilerini günümüze taşıyarak onlara benzeyecek sanatçı tipi aranması Kemal Sunal ve diğer komedyen tiplerini doğurmuştur. Sinema izleyicisi, Kemal Sunal’da sözünü ettiğimiz niteliklerin çoğunu bulduğu için filmlerine yoğun ilgi ve sevgi göstermiştir. Kemal Sunal, Ertem Eğilmez’den Natuk Baytan’a Zeki Ökten’den Kartal Tibet’e ve Sinan Çetin’e kadar çalıştığı her filmde canlandırdığı tiplerin günlük hayatta her zaman karşılaşılan sıradan halktan kişiler olmasına dikkat etmiştir. Halktan tiplerin canlandırılması, filmlerden çıkarılacak ders ya da iletilmek istenen mesajın kolayca algılanabilmesine olanak vermektedir.

 

Özel televizyon kanallarının yaygınlaşması ile televizyon için diziler yaptı. Uzun bir aradan sonra Sinan Çetin’in yönettiği Propaganda filmiyle sinemaya dönen Kemal Sunal, Ali Özgentürk’ün yönettiği Balalayka filminin çekimleri için Batum’a giderken 3 Temmuz 2000’de Trabzon uçağında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 

Yararlanılan Kaynaklar:

  • Kemal Sunal: Film Başka Yaşam Başka, Feriha Karasu Gürses, Sel Yayıncılık, İstanbul :2001
  • TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü, Kemal Sunal, Om Yayınevi, İstanbul: 2001

Not: Bu yazı daha önce Hayal Perdesi web sitesinde yayınlanmıştır.